Luty 18 2020 03:00:57
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Testy
· Dokumenty do pobrania
· Formularz kontaktowy
· Kontakt
· Klauzula informacyjna RODO

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Rynek pracy

Możliwości zatrudnienia ściśle wiążą się z sytuacją na rynku pracy.  Rynek pracy jest miejscem konfrontacji podaży i popytu na pracę. Jego podstawową funkcją jest dążenie do równoważenia obu tych elementów. Na rynku pracy może wystąpić równowaga pomiędzy podażą a popytem na pracę. Taki stan określa się jako stanem pełnego zatrudnienia. Rynek pracy może się charakteryzować także brakiem równowagi pomiędzy podażą a popytem na pracę, który objawia się w postaci nadwyżki siły roboczej (bezrobocie) lub niedoboru rąk do pracy.

            A jak sytacja na rynku pracy obecnie wygląda w Polsce?

Absolwenci wyższych uczelni z tytułem inżyniera w kieszeni nie muszą wysilać się, by znaleźć pracę - bezrobocie wśród tej grupy zawodowej właściwie nie istnieje...("Metro")

Brakuje przede wszystkim informatyków. Ale nie ma też księgowych do centrów usług. Mocno rozwinęła się również branża logistyczna - tu brakuje pracowników na stanowiska menedżerów, koordynatorów. Dalej - handlowcy. O ile jeszcze kilka lat temu handlowców szukały tylko tzw. branże produktów szybko zbywalnych, teraz szukają ich wszyscy... ("Gazeta Wyborcza")

Brakuje zarówno inżynierów, księgowych, specjalistów od nowych technologii, jak i kelnerów, kucharzy czy sprzedawców... ("Gazeta Wyborcza")

Zatrudnienie w centrach (usługowych) znajdą przede wszystkim absolwenci szkół wyższych biegle władający obcymi językami, głównie informatycy i ekonomiści... ("Rzeczpospolita")

 Potrzebujemy specjalistów z zakresu informatyki, telekomunikacji, elektroniki. Szukamy m.in. fachowców ds. rozwoju oprogramowania, integratorów projektów, testerów systemów, architektów systemów i oprogramowania, kierowników produktów i specjalistów ds. wsparcia technicznego... ("Rzeczpospolita")

Dzięki zagranicznym koncernom przybędą nam tysiące nowych miejsc pracy... zagraniczne firmy zaczynają otwierać nowoczesne magazyny, centra dystrybucyjne i logistyczne, centra rozliczeniowo-finansowe i telefoniczne. Poszukują robotników, magazynierów, logistyków, księgowych, informatyków, specjalistów od płac i rachunkowości, kierowników zespołów i menedżerów...("Rzeczpospolita")

Biorąc pod uwagę tendencje na rynku pracy (krajowym ale także w całej Unii Europejskiej)najciekawsze propozycje czekają absolwentów kierunków informatycznych i inżynierskich.

Nawet 40 - 60 tys. osób może w ciągu najbliższych lat znaleźć w Polsce zatrudnienie jako księgowi, fakturzyści czy informatycy. Będą świadczyć usługi dla zagranicznych firm, które przenoszą do Polski np. centra księgowości.

Ponad 90 proc. - o tyle wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów IT w 2010 r. w porównaniu z 1996 r.... ("Puls Biznesu")

5 proc. - takie będzie średnie roczne tempo wzrostu zapotrzebowania na ludzi z branży IT w latach 1997 - 2010... ("Puls Biznesu")

Z raportu IDC (International Data Corporation) wynika, że do 2008 r. w Unii Europejskiej zabraknie pół miliona ekspertów od technologii sieciowych... ("Puls Biznesu")

 

Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadpodstawowych
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Kierunki i specjalności szkolnictwa wyższego
· Charakterystyki oraz ścieżki dojścia do niektórych zawodów
· Charakterystyki zawodów
· Przydatne linki
· Szkoły ponadpodstawowe
· Wybierz studia
· Statystyki
· Archiwum
Co dalej po szkole podstawowej?
Czynniki trafnego wyboru zawodu
Dla Maturzystów
Studia - wszystko co trzeba wiedzieć
Projekty i przedsięwzięcia
Projekty i przedsięwzięcia
SYSTEM DORADZTWA
- Konferencja 25.09.2015r.
- Warsztaty 28.09.2015r.
- Zasady tworzenia WSDZ
- Materiały po spotkaniu z doradcami zawodowymi - 15.12.2015 r.
- Przykłady dobrych praktyk
- Szkolenie 26.04.2016r.
- Wokół Przyszłości Zawodowej uczniów - enauczanie
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.01 16,757,488 Unikalnych wizyt