Czerwiec 01 2016 09:51:43
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Testy
· Formularz kontaktowy
· Kontakt

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Powitanie
Witamy w Centrum Informacji Zawodowej!

Centrum Informacji Zawodowej to specjalistyczna poradnia, która zajmuje się poradnictwem szkolnym i zawodowym. Wyspecjalizowana kadra doradców zawodowych, psychologów i pedagogów zapewnia profesjonalną pomoc w aktywnym planowaniu przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Jeśli zastanawiasz się jak dobrze wybrać szkołę i zawód to dobrze trafiłeś.
Na tej stronie dowiesz się:
- co to jest poradnictwo zawodowe
- dlaczego warto umówić się na badanie indywidualne
- z jakich naszych usług możesz skorzystać na terenie swojej szkoły
- zbadasz swoje predyspozycje zawodowe
- dowiesz się więcej o szkołach, zawodach, kierunkach kształcenia.


     Zapraszamy !
filozof na rynku pracy
Kompetencje nabywane przez studentów filozofii są, wbrew częstej opinii, konkurencyjne na rynku pracy. Studia filozoficzne bowiem uczą myśleć, co według tych co odnieśli sukces w biznesie, stanowi klucz do kariery.
Już od lat nie ulega wątpliwości, że studia w zakresie biznesu, finansów, marketingu, ekonomii czy informatyki zapewniają nabycie praktycznych umiejętności, umożliwiających stosunkowo szybkie i łatwe znalezienie pracy. Na drugim biegunie znajdują się studia humanistyczne, które często uznawane są za studia nie dające perspektyw na rynku pracy. Najczęściej wymienianym kierunkiem nie dającym dużych szans na znalezienie pracy jest filozofia.
Tymczasem perspektywy absolwentów kierunków humanistycznych na rynku pracy są – wbrew powszechnej opinii – bardzo rozległe. Jak podaje portal rynekpracy.pl, przed absolwentem tych kierunków stoi wiele możliwych do wybrania ścieżek kariery zawodowej. Absolwenci, którzy łączą studia filozoficzne z innym, traktują je jako wszechstronną bazę. Do wybieranych przez filozofów ścieżek rozwoju należą nie tylko etyka, prawo i dziennikarstwo, ale również medycyna, biznes czy polityka.
zawód: aktor- zderzenie z rzeczywistością

Podczas zajęć grupowych oraz na spotkaniach indywidualnych wielu z Was wyraża chęć zostania aktorem. To niezwykle kusząca perspektywa. Sława, flesze, wygodne życie, podróże, można by mnożyć plusy bycia aktorem. Ale...no właśnie, jest też druga, dość mroczna strona tego zawodu.

Wydawać by się mogło, że życie młodego aktora jest jak los wygrany na loterii. Jeśli uda ci się dostać do szkoły aktorskiej, oznacza to, że pokonałeś kilkadziesiąt osób. Niektórzy już wtedy czują smak sławy, inni chcą tworzyć sztukę wielkiego kalibru.

Nie chodzi jednak wcale o gwiazdy z pierwszych stron gazet. W końcu każdego roku szkoły teatralne w Polsce kończy około setka ludzi gotowych do wykonywania zawodu aktora. Czy pasja i zapał pozostają, pomimo piętrzących się przeszkód? I przede wszystkim – gdzie ci wszyscy młodzi i zdolni są?

jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną cz.II
Tym razem trochę szczegółów...ale podobno diabel tkwi w szczególe, np: jak dobrać strój do pogody? Wiemy już, kiedy zakładać garsonkę, a kiedy można pozwolić sobie na coś luźniejszego. Kolejnym etapem jest dobór stroju odpowiedniego do panującej na zewnątrz temperatury. Rozmowy kwalifikacyjne prowadzone jesienią czy wiosną to najprostsze zadanie, najłatwiej bowiem się przygotować. Problem pojawia się zimą i latem. W pierwszym bowiem przypadku chodzi o to jak nie zmarznąć, w drugim, jak się nie przegrzać...
jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną cz.I

Nasz strój to część całości naszego wyglądu. Nie da się uciec od wrażenia, jakie robimy ubiorem, nie da się bowiem przyjść nago na rozmowę kwalifikacyjną. Zresztą wtedy, to by dopiero było wrażenie…w każdym razie, strojem możemy zbudować lub zrujnować nasz wizerunek. Nie zawsze jednak wykrochmalona garsonka czy wypastowane lakierki, będą najlepsze.
Zobaczmy więc co wolno, a co nam może zaszkodzić. Większość poradników dotyczących tego, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, mówi o tym, iż należy ubrać się „elegancko i gustownie”, „schludnie i w dobrym tonie”, „odpowiednio i biznesowo”, „z umiarem i klasycznie”. No dobrze, problem polega jednak na tym, że „gustownie”, „odpowiednio” i „z umiarem” znaczy dla różnych osób co innego. Aby się o tym przekonać, wystarczy wyjść w weekend na spacer i przyglądnąć się przechodniom. Większość młodych dziewczyn w za ciasnych spodniach, nie powie że wygląda nieodpowiednio, a obwieszony złotymi łańcuchami nuworysz, nie będzie miał poczucia że „z umiarem” jest u niego krucho. Przejdźmy więc zatem do konkretów, zamiast posiłkować się nic nie znaczącymi frazesami...

jak mówić o swoich zaletach i wadach na rozmowie kwalifikacyjnej

Co jest Pana/Pani mocną stroną? Jakie wady Pan/Pani posiada?

Te pytania spędzają sen z powiek osobom poszukującym pracy. Niemal każdy z nas usłyszał je przynajmniej raz na rozmowie kwalifikacyjnej. I faktycznie można je zaliczyć do grupy tych najtrudniejszych i najbardziej kłopotliwych. Rekruterzy wciąż chętnie ich używają i sprawdzają, jak kandydat z nich wybrnie. Jak poradzić sobie z odpowiedzią, aby nie przekreślić swojej szansy na otrzymanie wymarzonej pracy?

szkolenie dla koordynatorów WSDZ

Szanowni Państwo!

Informujemy, że w dniu 26.04.2016r. (wtorek) o godz.13.00 odbędzie się szkolenie w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego dla Koordynatorów nt: „Metody kreatywne w poradnictwie zawodowym”.

Dla koordynatorów z gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych szkolenie odbędzie się w Samorządowym Ośrodku Doskonalenia w Częstochowie ul.Kosmowskiej 5

Dla koordynatorów ze szkół podstawowych szkolenie odbędzie się w siedzibie Centrum Informacji Zawodowej w Częstochowie ul.Legionów 58/10.

wybierz studia!
Drodzy Maturzyści!
Portal Wybierz Studia zawiera oficjalne informacje o kierunkach studiów. Znajdziecie tutaj tylko rzetelne i sprawdzone informacje!

praca dla nastolatka

Niektórzy z Was myślą zapewne o pracy dorywczej i to nie tylko podczas wakacji. Wiąże się to często z obawą,że stracą na tym nasze oceny szkolne oraz nasze "dzieciństwo". Przyjrzyjmy się zatem pracy dorywczej dla młodego człowieka.

Pracować każdy może?Praca młodocianych często budzi wiele kontrowersji. Jedni wychodzą z założenia, że pracować powinni wszyscy, bez względu na wiek. Swoje zdanie uzasadniają tym, że im wcześniej się zaczyna, tym człowiek szybciej się usamodzielnia i potrafi lepiej funkcjonować

w dorosłym życiu. Z kolei przeciwnicy szybkiego podejmowania pracy przez młode osoby są przekonani, że nie należy młodzieży zabierać dzieciństwa.Kto ma rację?
matura ustna z języka polskiego-zmiany!
Drodzy Maturzyści!

CKE postanowiło w tym roku szkolnym zmodyfikować sposób przebiegu egzaminu ustnego z języka polskiego. Dotyczy to w szczególności procedury i zasad losowania zadań egzaminacyjnych. Nowa formuła znacznie utrudni możliwość wcześniejszego poznania przez uczniów treści pytań a tym samym przygotowania się do nich przed wejściem na salę egzaminacyjną.

CKE postanowiło zdecydowanie zareagować na zeszłoroczne próby obejścia zasad nowej formuły egzaminu ustnego z języka polskiego. Zmiany dotyczą głównie zasad losowania zadań i sprawiają, że praktycznie do zera spadają możliwości poznania możliwych tematów przed wejściem na salę egzaminacyjną.

Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadgimnazjalnych 2015
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Kierunki i specjalności szkolnictwa wyższego
· Charakterystyki oraz ścieżki dojścia do niektórych zawodów
· Charakterystyki zawodów
· Przydatne linki
· Szkoły ponadgimnazjalne
· Wykaz szkół i placówek
· Informacja o rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych
· Wybierz studia
· Archiwum
Co dalej po gimnazjum?
Czynniki trafnego wyboru zawodu
Dla Maturzystów
Studia - wszystko co trzeba wiedzieć
Projekty i przedsięwzięcia
Projekty i przedsięwzięcia
SYSTEM DORADZTWA
- Konferencja 25.09.2015r.
- Warsztaty 28.09.2015r.
- Zasady tworzenia WSDZ
- Materiały po spotkaniu z doradcami zawodowymi - 15.12.2015 r.
- Przykłady dobrych praktyk
- Szkolenie 26.04.2016r.
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.02 1,406,930 Unikalnych wizyt