Wrzesień 18 2021 14:25:56
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Dokumenty do pobrania
· Kontakt
· Klauzula informacyjna RODO

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
zawody przyszłości

Rynek IT na piedestale

Programiści Java, informatycy, testerzy oprogramowania, graficy, webmasterzy - to grupa pracowników, która na brak ogłoszeń o pracę nie może narzekać. Szerokie możliwości rozwoju oraz wysoka liczba zatrudnienia sprawia, że to właśnie informatyka jest wciąż najchętniej wybieranym kierunkiem.

Absolwent studiów informatycznych ma dużo możliwości kształtowania swojej kariery. Pracę mogą otrzymać na stanowiskach programisty, grafika komputerowego czy administratora sieci. Może pracować także jako nauczyciel informatyki w placówkach oświatowych różnych szczebli lub jako pracownik laboratoriów i innych ośrodków badawczych i obliczeniowych.

Handlowcy poszukiwani

Kolejną grupa specjalistów, która może liczyć na zatrudnienie są handlowcy. Można to stwierdzić analizując liczbę ofert pracy publikowanych przez pracodawców w portalu gazeta.pl. Obecnie w portalu można znaleźć około 1000 ogłoszeń o pracę skierowanych do handlowców.

Handlowcy otrzymują zwykle płacę podstawową plus premię za wyniki. W branży IT według Sedlak&Sedlak dyrektorzy sprzedaży inkasują miesięcznie około 21 tys. zł brutto. Na pensję w wysokości 11 tys. zł brutto mogą natomiast liczyć menedżerowie.

Są to sumy o kilka tysięcy złotych wyższe niż w innych sektorach na tych samych stanowiskach.

Praca w chmurze...

Według Dziennika Gazety Prawnej, specjaliści od cloud computing to grupa pracowników, która będzie najbardziej rozchwytywana na rynku pracy. Doświadczeni eksperci od przetwarzania danych w chmurze mogą zarabiać nawet 10-12 tysięcy złotych miesięcznie.

Specjaliści od cloud computing to w większości informatycy i programiści, jednak dla socjologów i ekonomistów również znajdzie się praca. Będą oni się zajmować obserwacją, testowaniem wprowadzanych na rynek nowych technologii, które będą mają być przyjazne dla konsumentów

Inżynier budownictwa

Mimo tego, że pewien czas sektor budowlany przechodził kryzys, wykształceni inżynierowie budowlani są nadal pożądani na rynku pracy. Architekci, urbaniści, inżynier budownictwa - to zawód zawsze wysoko ceniony.

Drogę do kariery otwiera kandydatom dyplom inżyniera budownictwa. Inżynierowie budownictwa na początku zarabiają ok. 2 tys. zł brutto na stanowiskach projektowych bądź niższych kierowniczych w firmach budowlanych. Inżynier z 2- lub 3-letnim doświadczeniem może już liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 4 tys. zł.

Kierownik projektów

Project management to dziedzina stosunkowo nowa w naszym kraju. Zdaniem Toma Petersona, specjalisty z dziedziny PM, ponad 50 codziennych działań w firmach jest dziś realizowanych w postaci projektów.

Do obowiązków kierownika projektów należy m.in. planowanie i wprowadzanie strategii, przeprowadzają analizę rynku, opracowują biznesplany czy raporty a także monitorują działania konkurencji.

Osoby, które chciałyby aplikować do dużych firm, muszą posiadać 3-letnie doświadczenie. Zarobki kierownika projektów wahają się od 5 do 8 tys. zł brutto miesięcznie

Opiekun medyczny

Ze względu na postępujące starzenie się społeczeństwa, jednym z najbardziej rozchwytywanych zawodów będzie właśnie opiekun medyczny. Eurostat szacuje, że liczba osób po 65. roku życia (wg badań z 2008 roku) wzrośnie prawie dwukrotnie do roku 2060, a liczba ludzi po 80. roku życia ulegnie potrojeniu.

Warto wspomnieć, że w przypadku tego zawodu nie trzeba kończyć studiów, żeby znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie. Wiele szkół policealnych prowadzi zajęcia przygotowujące do opieki nad starszymi osobami.

Biotechnolog potrzebny od zaraz

Okazuje się również, że absolwenci biotechnologii nie będą narzekać na brak miejsc pracy. Spowodowane jest to zwiększającym się zapotrzebowaniem na specjalistów od procesów modyfikacji genetycznej, biosyntezy, a także wyodrębnienia i modyfikacji bioproduktów.

Absolwenci biotechnologii znajdą pracę w zakładach spożywczych oraz firmach medycznych. Inną opcją jest praca biotechnologa w charakterze przedstawiciela medycznego w firmie farmaceutycznej.

Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadpodstawowych
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Przydatne linki
· Szkoły ponadpodstawowe
· Statystyki chętnych w naborze do szkół ponadpodstawowych
Co musi wiedzieć każdy ósmoklasista?
· Harmonogram rekrutacji
· Kalkulator punktów
· Czynniki trafnego wyboru zawodu
· Strona naboru elektronicznego Vulcan
· Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych - prezentacja
Padlet
· Padlet szkoła podstawowa
· Padlet liceum ogólnokształcące
· Padlet technikum i szkoła branżowa
Dla Maturzystów
Informatory o szkołach wyższych
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.01 49,430,942 Unikalnych wizyt