Sierpień 17 2018 01:15:41
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Testy
· Dokumenty do pobrania
· Formularz kontaktowy
· Kontakt

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Startujesz na ambitny kierunek? Opracuj plan B!
Prawo, psychologia, medycyna to szlachetne profesje, które mogą zagwarantować całkiem niezłe perspektywy zawodowe. Są jednak równie popularne i rokrocznie wcale nie spada ilość chętnych na dostanie się na te kierunki, zwłaszcza jeśli odbywają się na uczelni publicznej. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o jakiejś alternatywie, zbliżonej tematycznie do upatrzonej ścieżki – jeśli zabrakło ci kilku punktów, maturę zawsze możesz poprawić, a w międzyczasie już zacząć studiować!

Inny kierunek, ale jaki?
Najłatwiej ci będzie znaleźć zbliżony kierunek, jeśli kręcą cię nauki biologiczne. Wśród nich krąży popularny łańcuszek medycyna -> farmacja -> biotechnologia, jeśli nie dostaniesz się na jeden – idziesz na drugi. Dzięki temu farmacja i biotechnologia zyskują turboambitnych, wartościowych studentów, którzy – odpowiednio zachęceni atrakcyjnością kierunku – zazwyczaj już zostają, zastępując marzenia o medycynie innymi perspektywami. Uświadamiają sobie, że studia medyczne to dopiero początek i prawdziwa orka na ugorze, podczas gdy zdolny biotechnolog ma szansę na porządną i dobrze płatną pracę w zasadzie już po studiach. Jeśli za wyborem medycyny przemawia chęć niesienia pomocy ludziom, zawsze możesz zainwestować swój czas w działalność wolontaryjną.

Nie ograniczaj się
Wielu psychologów po odebraniu dyplomu absolwenta szybko orientuje się, jak bardzo przydałby się dodatkowy dyplom z pedagogiki – bez przygotowania pedagogicznego nie znajdą zatrudnienia np. w szkole, gdzie o pracę łatwiej niż w innych branżach (o ile ktoś nie chce skończyć jako specjalista human resources, zazwyczaj jako rekruter), więc można popracować w zawodzie. Dlatego jeśli nie dostaniesz się na psychologię od razu, nie rozpaczaj – pedagogika będzie dla ciebie równie przydatna!
Niezależnie od wymarzonego kierunku, zapoznaj się z pełną ofertą upatrzonej uczelni. Jesteś pewien, że prawo czy medycyna to twoja pasja i wymarzona ścieżka życia, czy ktoś delikatnie, aczkolwiek manipulatywnie sprawił, że tak sądzisz? Zastanów się, czy nie rozwinąłeś przy okazji jakiejś innej pasji, do języków, astronomii, może miłość do zwierząt… Życie nie kończy się na studiach, a rozpoczyna. Spędzisz tam co najmniej 3 lata, najpewniej 5 – to sporo czasu i warto poświęcić go na coś, co naprawdę cię fascynuje. I pamiętaj, że kierunek zawsze możesz zmienić – tu chodzi o twoją zawodową przyszłość! Zatem nie bój się szukać do skutku.
Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadgimnazjalnych 2017
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Kierunki i specjalności szkolnictwa wyższego
· Charakterystyki oraz ścieżki dojścia do niektórych zawodów
· Charakterystyki zawodów
· Przydatne linki
· Szkoły ponadgimnazjalne
· Wykaz szkół i placówek
· Wybierz studia
· Archiwum
Co dalej po gimnazjum?
Czynniki trafnego wyboru zawodu
Dla Maturzystów
Studia - wszystko co trzeba wiedzieć
Projekty i przedsięwzięcia
Projekty i przedsięwzięcia
SYSTEM DORADZTWA
- Konferencja 25.09.2015r.
- Warsztaty 28.09.2015r.
- Zasady tworzenia WSDZ
- Materiały po spotkaniu z doradcami zawodowymi - 15.12.2015 r.
- Przykłady dobrych praktyk
- Szkolenie 26.04.2016r.
- Wokół Przyszłości Zawodowej uczniów - enauczanie
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,806,270 Unikalnych wizyt