Luty 26 2020 17:46:55
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Testy
· Dokumenty do pobrania
· Formularz kontaktowy
· Kontakt
· Klauzula informacyjna RODO

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Dlaczego NIE powinieneś iść na studia!

Idę na studia, bo jest taka moda

W dzisiejszych czasach dyplom ukończenia studiów wyższych nie jest gwarantem znalezienia dobrze płatnej pracy. Często zdarza się, że osoby wykonujące prace fizyczne (np. budowlańcy) otrzymują wynagrodzenia, o których wielu absolwentów może jedynie pomarzyć. Jaki z tego morał? Nie warto iść na studia tylko dlatego, że panuje taka moda lub namawiają nas do tego znajomi z liceum. Niestety, taki wybór w 99% przypadków okaże się kompletną pomyłką i doprowadzi do tego, że zmarnujemy sobie przynajmniej kilka lat życia. Czy ma to sens?

Do wykonywania wielu zawodów (niekoniecznie fizycznych) wcale nie będzie nam potrzebny dyplom ukończenia studiów pierwszego czy drugiego stopnia – wystarczy zapał do pracy, ukończone szkolenia czy kursy i kompetencje miękkie, na które pracodawcy zwracają szczególną uwagę. Dodatkowym motywatorem są również pieniądze, gdyż w wielu branżach brakuje po prostu rąk do pracy, więc kandydaci mogą liczyć na stale rosnące wynagrodzenia.

Pamiętaj: zdecydowanie lepiej być dobrym budowlańcem, spedytorem czy specjalistą ds. eksportu, niż byle jakim magistrem czy licencjatem.

Chcesz iść na studia? Wybierz świadomie kierunek studiów! Nie podążaj za modą, nie słuchaj babci/cioci/kuzynki/mamy/taty, nie kopiuj wyborów swoich kolegów i koleżanek z liceum. To Twoje życie, Twój wybór i Twoja przyszłość!

Studiuję kierunek X, bo chcę pracować tylko w tym konkretnym zawodzie

No i tu niestety pojawia się spory problem, gdyż samo ukończenie studiów pierwszego, drugiego czy nawet trzeciego stopnia nie gwarantuje nam świetnych zarobków. Co więcej, ukończenie studiów nie gwarantuje nawet znalezienia pracy związanej z profilem posiadanego wykształcenia. Dzisiaj praca w wyuczonym zawodzie to w pewnym sensie relikt przeszłości, o którym powoli trzeba chyba zapomnieć. Dynamicznie zmieniająca się gospodarka wymusza bowiem na pracodawcach poszukiwanie kandydatów, którzy będą w stanie się do niej dostosować i sprostać wszystkim wymaganiom w kontekście kompetencji miękkich.

Dla pracodawcy nie liczy się już jakim dyplomem ukończenia studiów się posługujesz – ważna jest Twoja wiedza i kompetencje oraz umiejętność wykorzystania ich w realnych warunkach biznesowych. To czy ukończyłeś ekonomię, zarządzanie czy filologię angielską ma znaczenie drugorzędne. Pracodawcy docenią w głównej mierze Twoje zaangażowanie w zdobycie doświadczenia zawodowego jeszcze w trakcie studiów. Bezużyteczne, darmowe staże? Wakacyjna praca w hotelu gdzieś w UK? Nie brzmi to może jak szczyt marzeń, ale dla pracodawców to jasny sygnał, że jesteś osobą pracowitą, która chce się rozwijać i dostrzega różne ścieżki, którymi w tym aspekcie można podążyć.

Smutna prawda: nie nastawiaj się wyłącznie na jedną ścieżkę zawodową, gdyż sam zamykasz sobie możliwość rozwoju. Samo wyobrażenie, że praca na wymarzonym stanowisku będzie faktycznie spełnieniem wszystkich Twoich potrzeb. Po kilku miesiącach może się bowiem okazać, że to kompletna pomyłka a wypalenie zawodowe w tak młodym wieku to nic przyjemnego...

Pójdę na studia stacjonarne, bo nie chce mi się pracować

Kto powinien rozważyć wybór studiów niestacjonarnych? W pierwszej kolejności osoby pracujące, które nie mogą sobie pozwolić na regularne uczęszczanie na zajęcia od poniedziałku do piątku. W drugiej kolejności wszyscy, którzy planują połączyć zdobywanie doświadczenia zawodowego ze studiami. Nie od dziś bowiem wiadomo, że pracodawcy cenią dyspozycyjność potencjalnych pracowników a studenci studiów stacjonarnych mają bardzo ograniczone pole manewru w kwestii planu zajęć.

Jest jeszcze jeden argument przemawiający za wyborem studiów niestacjonarnych: niewielki problem z dostaniem się na nie. Absolwenci szkół średnich najczęściej wybierają bowiem darmowe studia stacjonarne a studia niestacjonarne cieszą się już znacznie mniejszym zainteresowaniem. Można zatem bez obaw złożyć swoją aplikację i być praktycznie w 100% pewnym, że dostaniemy się na swój wymarzony kierunek. Należy jednak w tej sytuacji wybierać największe i najbardziej renomowane uczelnie (zarówno państwowe, jak i prywatne), gdyż tylko wtedy możemy mieć pewność, że dany kierunek zostanie uruchomiony (aspekt wypełnienie limitu przyjęć).

Reasumując: jeśli masz pomysł na swoją przyszłość zawodową, który wymaga ukończenia studiów, lub po prostu chcesz się cały czas rozwijać, to wybierz świadomie kierunek studiów. Dlaczego właściwy wybór jest tak ważny? Po pierwsze: spędzisz na uczelni najbliższe 3 lub nawet 5 lat. Po drugie: zdobyta wiedza i umiejęności powinny pomóc Ci w karierze zawodowej. Po trzecie: najlepiej wybrać kierunek, który odpowiada Twoim zainteresowaniom i pasjom. Jeśli nie czujesz się dobrze w świecie IT, to po co wybierać informatykę? Same zarobki nie sprawią, że polubisz swoją pracę. Pamiętaj: dokonuj przemyślanych wyborów, gdyż na wiele lat mogę one oddziaływać na Twoje życie prywatne i zawodowe.

Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadpodstawowych
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Kierunki i specjalności szkolnictwa wyższego
· Charakterystyki oraz ścieżki dojścia do niektórych zawodów
· Charakterystyki zawodów
· Przydatne linki
· Szkoły ponadpodstawowe
· Wybierz studia
· Statystyki
· Archiwum
Co dalej po szkole podstawowej?
Czynniki trafnego wyboru zawodu
Dla Maturzystów
Studia - wszystko co trzeba wiedzieć
Projekty i przedsięwzięcia
Projekty i przedsięwzięcia
SYSTEM DORADZTWA
- Konferencja 25.09.2015r.
- Warsztaty 28.09.2015r.
- Zasady tworzenia WSDZ
- Materiały po spotkaniu z doradcami zawodowymi - 15.12.2015 r.
- Przykłady dobrych praktyk
- Szkolenie 26.04.2016r.
- Wokół Przyszłości Zawodowej uczniów - enauczanie
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.01 16,927,481 Unikalnych wizyt