Luty 17 2020 21:09:02
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Testy
· Dokumenty do pobrania
· Formularz kontaktowy
· Kontakt
· Klauzula informacyjna RODO

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Jakie studia wybrać w 2018 roku, czyli kierunki po których na pewno znajdziesz pracę

Analityka, finanse i rachunkowość

Kierunki związane z finansami, analityką i rachunkowością już od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony kandydatów na studia. Trudno się jednak dziwić temu trendowi, gdyż absolwenci bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy – zapotrzebowanie na ich kompetencje stale bowiem rośnie. Zarobki młodych finansistów wahają się między 2500 a 350 złotych brutto miesięcznie. Brzmi zachęcająco?

Prawo i administracja

Smutna informacja na początek: kierunki prawnicze i administracyjne z całą pewnością do łatwych i przyjemnych nie należą. Wysokie wymagania podczas rekrutacji podyktowane są zarówno ogromną liczbą kandydatów, jak i późniejszym, wysokim poziomem nauczania, z którym nie wszyscy sobie poradzą.

Zarobki absolwentów studiów prawniczych i administracyjnych są niezwykle trudne do oszacowania. Wszystko zależy bowiem od profilu ukończonej aplikacji/specjalizacji oraz posiadanego doświadczenia. Na wysokie zarobki będzie trzeba zatem trochę poczekać...

Kierunki inżynierskie

Po ukończeniu studiów inżynierskich zostajesz specjalistą w konkretnej dziedzinie. Mała elastyczność na rynku pracy paradoksalnie jest dla absolwenta bardzo korzystna, gdyż nie ma osoby po innym kierunku studiów, która mogłaby ubiec Cię w staraniach o posadę, chyba że ktoś z tym samym fachem w garści. Nie można się zatem dziwić, że kierunki z tej grupy rokrocznie cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony kandydatów na studia. Najchętniej wybierane? Budownictwo, mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika.

Kandydatów kuszą także niewątpliwie wysokie zarobki, które często zaczynają się od poziomu 4000/5000 złotych brutto miesięcznie. Studia może i nie są proste, ale warto się do nich przyłożyć, gdyż późniejsza perspektywa zatrudnienia wydaje się bardzo atrakcyjna.

Energetyka i odnawialne źródła energii

Przed współczesnym światem największe wyzwania stoją właśnie obszarze energetyki, chodzi bowiem o znalezienie alternatyw dla energii pochodzącej ze spalania kopalin, które niebawem ulegną wyczerpaniu. W perspektywie uwarunkowań krajowych, warto zauważyć, że nie da się już dłużej zwlekać z wielkimi zmianami w obszarze energetycznym, dlatego kierunek ten wydaje się być bardzo pożądaną inwestycją na przyszłość.Warto także dodać, że absolwenci kierunków związanych z energetyką i odnawialnymi źródłami energii mogą liczyć na relatywnie wysokie zarobki: na początek około 3000 złotych brutto.

Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny

Kierunek lekarski oraz lekarsko-dentystyczny zalicza się powszechnie do najtrudniejszych kierunków studiów, jakie można znaleźć w ofercie polskich uczelni. Ogromna ilość przerabianego w czasie studiów materiału, bardzo ciężki proces rekrutacji na studia oraz późniejsza odpowiedzialność za ludzkie życie – z tym właśnie muszą się zmierzyć przyszli lekarze. Trudy jednolitych studiów magisterskich, późniejszej specjalizacji oraz obowiązkowej praktyki zawodowej zostają jednak wynagrodzone: znalezienie dobrze płatnej pracy w państwowych szpitalach lub prywatnych klinikach nie stanowi większego problemu.

Kierunki filologiczne

Studia filologiczne to doskonałe rozwiązania dla humanistów, którzy nie chcą mieć problemów ze znalezieniem perspektywicznej pracy po ukończeniu studiów. Osoby biegle posługujące się językiem szwedzkim, norweskim, arabskim czy chińskim są chętnie zatrudniane przez największe światowe korporacje. Na znaczeniu zyskują także mniej popularne języki: japoński, hinduski oraz koreański.

Perspektywy zatrudnienia? Począwszy od tłumaczy, poprzez specjalistów ds. obsługi klienta, a na księgowych i analitykach kończąc. Łatwiej i szybciej przekazać komuś niezbędną wiedzę np. z zakresu finansów, niż nauczyć go w krótkim czasie języka japońskiego lub norweskiego.

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to kierunek studiów dedykowany w pierwszej kolejności ludziom, którym nie straszna jest nowoczesna technika, matematyka, programowanie i mechanika. Studia są niezwykle wymagające, ale naprawdę warto się do nich przyłożyć, gdyż ich pozytywne ukończenie to niemal 100% gwarancja sukcesu w realizacji kariery zawodowej – zarówno we własnej firmie, jak i w licznych przedsiębiorstwach, laboratoriach rozwojowych i wdrożeniowych oraz w firmach działających w obszarze nowych technologii i IT.

Informatyka

Wysokie zarobki, praktycznie zerowy poziom bezrobocia po ukończeniu studiów i szerokie możliwości rozwoju zawodowego – te czynniki przyciągają każdego roku setki kandydatów na kierunki informatyczne. Konkurencja na najlepszych uczelniach państwowych jest co prawda spora, ale jeśli zaliczysz egzamin maturalny na odpowiednio wysokim poziomie, to nie powinieneś mieć problemów z dostaniem się na wymarzony kierunek.
Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadpodstawowych
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Kierunki i specjalności szkolnictwa wyższego
· Charakterystyki oraz ścieżki dojścia do niektórych zawodów
· Charakterystyki zawodów
· Przydatne linki
· Szkoły ponadpodstawowe
· Wybierz studia
· Statystyki
· Archiwum
Co dalej po szkole podstawowej?
Czynniki trafnego wyboru zawodu
Dla Maturzystów
Studia - wszystko co trzeba wiedzieć
Projekty i przedsięwzięcia
Projekty i przedsięwzięcia
SYSTEM DORADZTWA
- Konferencja 25.09.2015r.
- Warsztaty 28.09.2015r.
- Zasady tworzenia WSDZ
- Materiały po spotkaniu z doradcami zawodowymi - 15.12.2015 r.
- Przykłady dobrych praktyk
- Szkolenie 26.04.2016r.
- Wokół Przyszłości Zawodowej uczniów - enauczanie
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.03 16,755,165 Unikalnych wizyt