Luty 17 2020 19:32:42
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Testy
· Dokumenty do pobrania
· Formularz kontaktowy
· Kontakt
· Klauzula informacyjna RODO

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Oblana matura...Co dalej?

1. Poprawa matury

Każdy człowiek powinien dostać drugą szansę. Jeżeli, Tobie nie udało się zaliczyć matury za pierwszym podejściem, możesz próbować przez następne 5 lat. Pierwsza poprawka jest w połowie sierpnia (jeśli nie zdasz matury tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego).

2. Gap year

Gap year, czyli rok przerwy między etapami Twojego życia. Może wystąpić w każdym momencie np. przed studiami, przed podjęciem pracy w nowej branży itp. Bardzo często absolwenci robią sobie rok przerwy od książek, notatek podejmując różne praktyki oraz staże by zdobywać doświadczenie. Jeżeli, nie masz pomysłu co tak naprawdę dalej chcesz robić w życiu, gap year może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

3. Szkoły policealne

Jeżeli chcesz kontynuować swoją edukacyjną przygodę, to nic straconego! Jest to możliwe dzięki szkole policealnej.  Są to instytucje przeznaczone dla absolwentów szkół średnich, którzy nie posiadają matury. Tego typu szkoły dzielimy na dwa rodzaje w każdym mieście (publiczne oraz niepubliczne). Wybierasz kierunek po którym możesz przystąpić do egzaminu zawodowego np. murarz, technik dentystyczny, grafik komputerowy. Dzięki takiej formie nauki, możesz zdobyć kwalifikacje, które uprawniają nas do wykonywania danego zawodu. Czas kształcenia w szkole policealnej jest zależny od wybranego zawodu np. dwa semestry - florystyka, trzy semestry - technik bezpieczeństwa i higieny pracy.  Szkoły policealne bardzo często zapewniają: książki, platformy e-learningowe oraz pomoc w znalezieniu dobrego stażu lub pracy.

Marzy Ci się kariera w IT? A może myślisz o pracy w marketingu? Nic straconego, studia nie są tu bowiem absolutną koniecznością. To raczej miły dodatek w CV, który może zapewnić Ci dodatkowe punkty w procesie rekrutacji. Pamiętaj jednak o tym, że w wielu firmach (szczególnie w korporacjach) nadal wymagane jest posiadanie kierunkowego wykształcenia wyższego na danym stanowisku. Zobacz informacje o zawodach - nie do każdego musisz koniecznie mieć studia, aczkolwiek zawsze będą one przepustką do lepszej kariery.

4. Wyjazd za granice

Często okazuje się, że wiele osób z grona Twoich znajomych pracuje za granicą. Możesz uzyskać od nich cenne rady, które obniżą poziom ryzyka wyjazdu. To naturalne, że zawsze pojawiają się obawy, mówiące o niebezpieczeństwie. Dlatego warto na spokojnie i rozsądnie przemyśleć swój wyjazd.  Po pierwsze musisz być pewnym, że chcesz wykorzystać takie rozwiązanie po niezdanej maturze. Po drugie musisz wiedzieć w jakim celu tam jedziesz, ponieważ bez sensu brać od rodziców pieniądze, jeżeli masz tam wylądować na bezrobociu. Aby, przygotować się do takiej podróży należy poczynić kilka ważnych kroków.

Krok 1: Wybierz państwo do jakiego chcesz pojechać na dłuższy czas. 
Musisz poczytać informacje dotyczące: struktury państwa, warunki pracy dla obcokrajowców, opieki medycznej, wynajęcie mieszkania lub pokoju na dłuższy okres. Jeżeli masz rodzinę/ przyjaciół w państwie, do którego chcesz się udać, na pewno udzielą Ci praktycznych rad oraz informacji.

Krok 2: Zastanów się jak chcesz zorganizować swój wyjazd. 
Musisz dokonać wyboru czy będziesz jechał na własną rękę, czy skorzystasz z oferty pośrednika. Jeżeli korzystasz z usług pośrednika pamiętaj, aby przed wyjazdem zostały uregulowane wszystkie formalności (zakwaterowanie, umowa o pracę, świadczenia różnego rodzaju) , abyś miał pewność, że nie trafisz w ręce oszusta.

Krok 3: Wypełnij dokumenty, które są niezbędne do pracy za granicą.
W Twojej teczce musisz mieć ważny dokument tożsamości (paszport, dowód osobisty) oraz akt urodzenia. W niektórych krajach niestety, rynek pracy dla Polaków nie jest jeszcze otwarty. Niezbędne będzie otrzymanie zezwolenia na pracę w danym kraju. Wszystkie dokumenty, które będziesz mieć ze sobą muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Krok 4: Znajdź zakwaterowanie.
Bardzo często firmy z którymi współpracuje pośrednik oferują zakwaterowanie np. pokój w mieszkaniu pracowniczym lub udostępniają informacje, gdzie mogą szukać zakwaterowania. Jeżeli planujesz wyjechać, na własną rękę warto poszukać miejsca, które będzie blisko Twojej pracy. Zapytaj się swoich znajomych/rodziny w jaki sposób szukali mieszkania lub gdzie warto się rozglądać. Przygotuj sobie listę hosteli lub prywatnych pokoi do wynajęcia, aby nie zostać na lodzie. Zapisz sobie adres osób które, pomogą Ci w razie potrzeby.

Krok 5: Wyrób ubezpieczenia.
Ubezpieczenie jest podstawową rzeczą, którą musisz mieć podczas wyjazdu nie tylko w celach zarobkowych. Przed wyjazdem należy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (tzw. EKUZ) która, pozwala Ci do korzystania z pomocy medycznej za granicą. Karta jest bezpłatna dla wszystkich płatników polskiego ubezpieczenia zdrowotnego i najczęściej wydawana od ręki w wojewódzkich oddziałach NFZ.  Bez tej karty w razie wypadku poniesiesz bardzo wysokie koszty leczenia.

5. Szkolenie się w dziedzinie swoich zainteresowań

Każdy z nas posiada wiele pasji które niekoniecznie były związane z przedmiotami szkolnymi np. marketing, rachunkowość zarządcza, grafika komputerowa. Teraz jest idealny czas, abyś mógł poświęcić więcej czasu na swoje zainteresowania.  W każdym mieście organizowane są kursy o wybranej tematyce, które być może pozwolą Ci rozwinąć skrzydła. Dzięki nim zgłębisz tajemnice, których nie mogłeś znaleźć w internecie. Najprostszym sposobem na znalezienie wybranego kursu jest:

- poszukanie odpowiednich grup oraz szkół, które prowadzą szkolenia na wybrany temat w Twoim mieście, 
- zapisanie się do grup na Facebook’u, które pomogą Ci wymienić się informacjami dotyczących danych kursów oraz wybranych spotkań, 
- stworzenie kółka lub grupy, która będzie zrzeszać osoby w Twoim mieście z podobnymi zainteresowaniami. Dzięki temu poznasz wiele ciekawych osób, które mają podobne hobby.

Teraz tylko, wszystko zależy od Ciebie, którą ścieżkę w życiu wybierzesz ;)

Powodzenia!

 

Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadpodstawowych
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Kierunki i specjalności szkolnictwa wyższego
· Charakterystyki oraz ścieżki dojścia do niektórych zawodów
· Charakterystyki zawodów
· Przydatne linki
· Szkoły ponadpodstawowe
· Wybierz studia
· Statystyki
· Archiwum
Co dalej po szkole podstawowej?
Czynniki trafnego wyboru zawodu
Dla Maturzystów
Studia - wszystko co trzeba wiedzieć
Projekty i przedsięwzięcia
Projekty i przedsięwzięcia
SYSTEM DORADZTWA
- Konferencja 25.09.2015r.
- Warsztaty 28.09.2015r.
- Zasady tworzenia WSDZ
- Materiały po spotkaniu z doradcami zawodowymi - 15.12.2015 r.
- Przykłady dobrych praktyk
- Szkolenie 26.04.2016r.
- Wokół Przyszłości Zawodowej uczniów - enauczanie
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.03 16,753,833 Unikalnych wizyt