Luty 17 2020 19:32:05
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Testy
· Dokumenty do pobrania
· Formularz kontaktowy
· Kontakt
· Klauzula informacyjna RODO

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Zawody artystyczne a rynek pracy.

Zawody artystyczne należą do tej grupy zawodów, w których wykształcenie i zdobyty dyplom nie daje gwarancji zatrudnienia. Dużo ważniejsze są natomiast doświadczenie i umiejętności. Osoba pozbawiona talentu, mało oryginalna ma nikłe szanse na przebicie się ze swoimi pomysłami. Ponadto jest to dziedzina podlegająca bardzo szybkim zmianom. Doskonale to widać po wzornictwie przemysłowym czy identyfikacji wizualnej wykorzystywanej w reklamie. W takim razie, gdzie artyści mogą znaleźć pracę?

O dużym zainteresowaniu na swoje usługi mogą mówić osoby wyspecjalizowane w dziedzinie renowacji zabytków. Potrzebna jest do tego bardzo specyficzna wiedza (zarówno z historii sztuki, jak i materiałów wykorzystywanych do renowacji), którą trudno zdobyć na własną rękę. Renowatorzy są niezbędni podczas remontów zabytków ,takich jak kościoły, kamienice czy pałace. Dzięki napływowi pieniędzy z unijnych funduszy takich prac wykonuje się coraz więcej, w związku z czym wzrasta ilość pracy dla fachowców. Osoby takie są poszukiwane nie tylko w kraju, ale i za granicą, gdzie wielu polskich renowatorów wyjechało.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi budownictwa mieszkalnego niezwykły okres prosperity przeżywają architekci wnętrz. Sprzyja im to, że w bogacącym się społeczeństwie coraz więcej osób chce mieć swoje mieszkania urządzone zarówno funkcjonalnie, jak i estetycznie. Architekt czy projektant wnętrz nie tylko zaprojektuje mieszkanie (najczęściej w formie trójwymiarowej wizualizacji), ale i będzie nadzorował wykonywanie prac. Podpowie właścicielowi, gdzie i jakie materiały kupić, aby uzyskać oczekiwany efekt. Do najbardziej popularnych w tej dziedzinie specjalistów trzeba się umawiać z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, a oni sami nie muszą reklamować swoich usług, polegają bowiem tylko i wyłącznie na rekomendacjach od zadowolonych klientów.
Znaczenie designu zaczyna doceniać polski przemysł. Przez długi czas wiele firm po prostu produkowało towary zaprojektowane w innych krajach. Nie zawsze odpowiadało to polskim gustom, stąd też coraz częstszy zwrot do polskich wzorów. Organizowane są konkursy na projekty przedmiotów codziennego użytku, na czym zyskują profesjonalni projektanci, najczęściej wykształceni na artystycznych uczelniach.
Artystyczny fach ma oczywiście swoje wady.

Praca artysty jest często pracą na zasadzie freelancera, czyli wolnego strzelca. Oznacza to, że trzeba liczyć się z dużą nieregularnością pracy. Czasami można nie mieć w ogóle zleceń, a czasami jest ich więcej, niż można się podjąć. Jedynie osoby z bardzo obszernym i imponującym portfolio wykonanych prac nie muszą się martwić o kolejne zlecenia. Kolejnym minusem są duże nakłady finansowe, jakie trzeba ponieść na materiały konieczne do pracy. Bardzo kosztowne są chociażby licencje na coraz to nowsze wersje programów graficznych.
Tyle, że jest się niezależnym - można swoją pracę wykonywać o dowolnej porze i nie dbać o humory szefa. Atutem jest również to, że można podejmować się zleceń o różnym charakterze, co pozwala uniknąć nużącej rutyny. Oczywiście może to oznaczać różny poziom zleconych prac - od zadań bardzo łatwych aż po znacznie większe wyzwania. Pojawia się pytanie - Czy nie będąc studentem Akademii Sztuk Pięknych można
się kształcić w dziedzinie sztuk plastycznych? Oczywiście, że tak. Można wziąć udział w licznych kursach malarstwa, rzeźby czy rysunku. Podczas zajęć można opanować podstawy danej dziedziny sztuki, które można potem doskonalić na kolejnych kursach bądź w oparciu o wiedzę zdobytą w licznych publikacjach bądź w internecie. Zdecydowanie najpopularniejsze (i najbardziej perspektywiczne) są kursy grafiki komputerowej. Każdy znajdzie coś dla siebie - można się nauczyć chociażby podstaw obróbki zdjęć, aby nieco poprawić zdjęcia z wakacji lub rzeczy bardziej skomplikowanych, jakich jak tworzenie grafiki trójwymiarowej (3D). Oczywiście taki kurs to dopiero początek - później konieczne będzie poświęcenie wielu godzin samodzielnej pracy.

Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadpodstawowych
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Kierunki i specjalności szkolnictwa wyższego
· Charakterystyki oraz ścieżki dojścia do niektórych zawodów
· Charakterystyki zawodów
· Przydatne linki
· Szkoły ponadpodstawowe
· Wybierz studia
· Statystyki
· Archiwum
Co dalej po szkole podstawowej?
Czynniki trafnego wyboru zawodu
Dla Maturzystów
Studia - wszystko co trzeba wiedzieć
Projekty i przedsięwzięcia
Projekty i przedsięwzięcia
SYSTEM DORADZTWA
- Konferencja 25.09.2015r.
- Warsztaty 28.09.2015r.
- Zasady tworzenia WSDZ
- Materiały po spotkaniu z doradcami zawodowymi - 15.12.2015 r.
- Przykłady dobrych praktyk
- Szkolenie 26.04.2016r.
- Wokół Przyszłości Zawodowej uczniów - enauczanie
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.01 16,753,818 Unikalnych wizyt