Lipiec 07 2020 08:05:31
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Testy
· Dokumenty do pobrania
· Formularz kontaktowy
· Kontakt
· Klauzula informacyjna RODO

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Zawód: kosmetolog

 

Między kosmetyczką a lekarzem

Kosmetolog to nie to samo co kosmetyczka. Niby oczywiste, ale większość z nas pewnie miałaby problem ze wskazaniem konkretnych różnic. Tematyka obu dziedzin w szerokim ujęciu zasadniczo zostaje ta sama: pielęgnacja urody, zabiegi upiększające. Jednak różnice tkwią nie tylko w zdobytym wykształceniu, ale też zakresie obowiązków i usług, jakie może świadczyć, kosmetolog, a których nie wykonuje (i nie powinna wykonywać) kosmetyczka.

Aby zostać kosmetyczką (nie spotkaliśmy się z "męskim" odpowiednikiem tego słowa) należy ukończyć szkołę policealną (zazwyczaj dwuletnią) lub kurs kosmetyczny. W kompetencjach kosmetyczki leży wykonywanie różnego rodzaju zabiegów upiększających urodę, jednak nie zagłębiając się zbytnio w zdrowie czy profilaktykę. Kosmetolog natomiast to osoba z wykształceniem wyższym, która posiada i wykorzystuje w swojej pracy bardziej specjalistyczną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, dermatologii, toksykologii, chemii kosmetycznej, a nawet dietetyki. Dzięki takiej wiedzy podchodzi bardziej kompleksowo do wyglądu i urody swoich klientów. W zakres usług kosmetologa wchodzi:

- wykonywanie zabiegów kosmetycznych zgodnie ze sztuką i w wysokim standardzie

- wykonywanie zabiegów profilaktycznych i pielęgnacyjnych, np. zapobiegających starzeniu się skóry, oczyszczanie, nawilżanie, ujędrnianie skóry)

- wykonywanie zabiegów wspomagających leczenie dermatologiczne czy chirurgiczne (zabiegi bardziej inwazyjne, z pogranicza medycyny estetycznej, np. wypełnianie zmarszczek, usuwanie niewielkich znamion, leczenie cellulitu)

- doradztwo w zakresie pielęgnacji ciała, stosowania specjalistycznych kosmetyków i preparatów z uwzględnieniem ich składu i właściwości (nie tylko w gabinetach, lecz także jako pracownik i doradca firm kosmetycznych).

 


Gdzie przebiega granica pomiędzy kosmetologią a medycyną estetyczną, chirurgią czy dermatologią? Ministerstwo pracy zalicza kosmetologa do grupy zawodów medycznych. Nie ma żadnych regulacji określających, jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog, a jakie powinny być już wykonywane przez lekarza lub innego specjalistę medycznego. Jednak z pewnością kosmetolog w trakcie kształcenia i pracy doskonale poznaje zakres swoich kompetencji i nie podejmie się zabiegu chirurgicznego czy dermatologicznego. Co do zasady, kosmetolog wykonuje zabiegi upiększające, profilaktyczne i wspomagające leczenie, pozostawiając samo leczenie, diagnostykę i bardziej inwazyjne metody lekarzom.

Wykształcenie i predyspozycje

Wiesz już sporo o tym, czym zajmuje się kosmetolog i jak wygląda jego praca. Czy wiesz też, jak zostać kosmetologiem? Wyjaśniamy.

Najważniejszym i koniecznym etapem są studia. Najbardziej odpowiednim kierunkiem jest oczywiście kosmetologia. Zanim zaczniesz studiować, zaprzyjaźnij się z biologią i chemią, gdyż to właśnie te dziedziny dominują w programie studiów. Jest tam sporo wiedzy medycznej, chemia kosmetyczna, ale też zajęcia z marketingu i zarządzania, które mogą przydać się w późniejszym prowadzeniu własnego gabinetu kosmetycznego. Po uzyskaniu dyplomu i pierwszego doświadczenia zawodowego kosmetolodzy często podwyższają swoje kwalifikacje dodatkowymi szkoleniami i certyfikatami.

Dobry kosmetolog poza wykształceniem i wiedzą powinien posiadać także określone predyspozycje. Z pewnością ważny w tym zawodzie jest zmysł estetyczny, dokładność i wysokie poczucie odpowiedzialności. Jest przecież odpowiedzialny nie tyko za wygląd, ale często i zdrowie klienta. Najbardziej popularnym miejscem pracy kosmetologa jest gabinet kosmetyczny. Łatwo zatem wysnuć wniosek, że powinien on posiadać wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne i komunikacyjne.

Ile może zarobić kosmetolog?

Zarobki kosmetologa, podobnie jak to jest w przypadku innych zawodów, zależą od wyboru ścieżki kariery, a także miejsca pracy. Najczęściej miejscem pracy kosmetologa jest gabinet kosmetyczny i odnowy biologicznej. Inną ścieżką kariery jest praca w firmach kosmetycznych, w laboratorium przy badaniu skuteczności produktów kosmetycznych lub jako konsultant w działach sprzedaży. O wyższych zarobkach mogą myśleć kosmetolodzy, którzy prowadzą własny gabinet. Rynek usług kosmetycznych rośnie, zatem szanse powodzenia tego biznesu są spore, szczególnie w większych miastach.

 

Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadpodstawowych
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Kierunki i specjalności szkolnictwa wyższego
· Charakterystyki oraz ścieżki dojścia do niektórych zawodów
· Charakterystyki zawodów
· Przydatne linki
· Szkoły ponadpodstawowe
· Wybierz studia
· Statystyki
· Archiwum
Co musi wiedzieć każdy ósmoklasista?
· Rekrutacja
· Prezentacja szkół
· Informacje o zawodach
· Przydatne linki
Co dalej po szkole podstawowej?
Czynniki trafnego wyboru zawodu
Dla Maturzystów
Studia - wszystko co trzeba wiedzieć
Projekty i przedsięwzięcia
Projekty i przedsięwzięcia
SYSTEM DORADZTWA
- Konferencja 25.09.2015r.
- Warsztaty 28.09.2015r.
- Zasady tworzenia WSDZ
- Materiały po spotkaniu z doradcami zawodowymi - 15.12.2015 r.
- Przykłady dobrych praktyk
- Szkolenie 26.04.2016r.
- Wokół Przyszłości Zawodowej uczniów - enauczanie
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.02 20,978,477 Unikalnych wizyt