Październik 16 2021 17:45:20
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Dokumenty do pobrania
· Kontakt
· Klauzula informacyjna RODO

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Jaki pracownik będzie najbardziej pożądanym na rynku pracy w 2021?

Specjaliści druku 3D

Druk 3D to stosunkowo nowa dziedzina. Polega na drukowaniu przestrzennym wcześniej przygotowanych komputerowo projektów. Jeszcze nie tak dawno metoda ta wykorzystywana była wyłącznie do tworzenia prototypów. Dziś za pomocą tej techniki możemy wydrukować: części zamienne, makiety, zabawki, a nawet ubrania czy nawet różnego rodzaju tkanki medyczne. Co powinien potrafić taki specjalista? Otóż powinien potrafić płynnie obsługiwać komputer i programy do tworzenia i modelowania obiektów 3D. Do nauki obsługi drukarek 3D w zupełności wystarczy szkolenie przeprowadzane w laboratorium. Co ciekawe wkrótce oferta szkoleń zostanie dostosowana dal uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Specjaliści IT

Od wielu lat w ilości ciekawych ofert o pracę prym wiedzie branża IT. W erze nieustannie rozwijającej się technologii, automatyzowania coraz większej liczby czynności czy to w zakładach produkcyjnych czy w codziennym funkcjonowaniu „zwykłego Kowalskiego” takich jak np. zamawianie jedzenia, nauka języków, branży tej nie grozi kryzys. Istotną umiejętnością, którą warto rozwijać pracując w tej branży lub planując przekwalifikowanie w jej kierunku będzie znajomość różnych języków programowania i języki obce (perfekcyjna znajomość języka angielskiego jest podstawą). Zawody przyszłości to programista, blockchain developer, cloud engineer i cloud architect,  specjaliści ds: cloud computing, cyber bezpieczeństwa, IOT.

Lider ds. zarządzania projektami

Z uwagi na wspominaną wcześniej, dynamicznie rozwijającą się branżę IT i zwiększający się stopień zaawansowania projektów, nowych technologicznych rozwiązań występuje potrzeba zatrudniania osób łączących wiedzę dotyczącą programowania i umiejętności  zarządzania zespołem. Nieodłącznym elementem w pracy lidera są kompetencje interpersonalne (miękkie) takie jak np. asertywność. radzenie sobie ze stresem, motywowanie innych do efektywnej pracy. Takie umiejętności warto rozwijać nie tylko ze względu na pracę, ale również na życie prywatne.

Biotechnolog / Mechatronik / Technolog produkcji

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na nowe technologie, które byłyby odpowiedzią na problemy dotykające nas w XXI w. tak jak np. ocieplenie klimatu, zmniejszająca się ilość wody na Ziemi, a także zaspokajające potrzeby przedsiębiorstw w zakresie efektywności produkcji, przy jednoczesnych niskich kosztach, zawody związane z naukami ścisłymi są bardzo pożądane. Wiedza z zakresu inżynierii jest wiedzą specjalistyczna, która jest ceniona przez pracodawców.

Analityk

Zmieniający się rynek usług, wprowadzanie nowych rozwiązań w wielu branżach, coraz większa świadomość konsumentów, globalizacja rynków i zwiększająca się konkurencyjność sprawiają ogromną liczbę danych do analizowania dla średnich i dużych firm. Pożądane są umiejętności agregowania, porządkowania i wyciągania wniosków z dużej ilości informacji.

Specjalista ds tworzenia treści i UX

Wspominane wyżej zmiany na rynku usług również maja wpływ na promowanie firmy w sieci. Obecnie treści przepełnione słowami kluczowymi i skrojone na miarę jak najlepszego wyniku w Google odchodzą do lamusa. Treści obecnie mają być funkcjonalne, ciekawe dla użytkownika. Content manager decyduje o komunikacji pomiędzy użytkownikiem – klientem a firmą. Odpowiada za tworzenie jakościowych
treści stanowiących obraz usług, produktów oferowanych przez firmę.

User Experience manager określa doświadczenie użytkownika, jakie towarzyszy mu podczas korzystania z produktu. UX jest najczęściej wykorzystywany w odniesieniu do oprogramowania komputerowego, serwisów internetowych/sklepów internetowych lub projektowania i użytkowania urządzeń elektronicznych.

CSR Manager (corporate social responsibility)

Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi swoich wyborów, na popularności zyskuje pojęcie „głosowania portfelem”. Coraz większa rzesza klientów nie chce wspierać przypadkowych firm swoimi pieniędzmi, tylko takie które robią coś dobrego czy to dla lokalnej społeczności czy środowiska. Ze względu na to firmy znaczącą uwagę zwracają na działania w zakresie społecznej odpowiedzialności. Praca na stanowisku CSR Managera opiera się w dużej mierze na wiedzy z zakresu PR, ale również cenionymi umiejętnościami będzie kreatywność, a także dobry kontakt z drugim człowiekiem i zdolności negocjacyjne.

Specjalista ds HR/Employer branding manager/Chief happiness manager

Ze względu na panujący od paru lat rynek pracownika i trudność w znalezieniu kompetentnego człowieka na dane stanowisko, przedsiębiorcy coraz częściej biorą pod uwagę potrzeby już zatrudnionych osób w celu dobrego postrzegania ich marki i przyciągnięcia nowych pracowników. Narzędziami takich działań mogą być m.in. system benefitów, specjalne strefy relaksu w firmie czy dowolność w wyborze miejsca pracy – na miejscu lub tzw. home office. Employer branding manager odpowiada za budowanie wizerunku firmy na rynku pracy. Z kolei Chief happiness manager dba o zadowolenie i efektywność pracy zatrudnionych już pracowników.

Sprzedawca/handlowiec/ key account manager

Rosnąca wciąż konsumpcja i duża rotacja w branży sprzedażowej sprawiają ciągłe zapotrzebowanie na pracowników znających techniki sprzedaży. Ważne w tej branży są rozwinięte umiejętności interpersonalne takie jak np.: zdolności negocjacyjne, wysoka kultura osobista, radzenie sobie ze stresem.

Fizjoterapeuta/masażysta/trener/dietetyk

Zdrowy tryb życia, zwracanie uwagi na nawyki żywieniowe, ale także problemy zdrowotne spowodowane dużym tempem życia stają się normą. Ze względu na to specjaliści związani ze zdrowiem tacy jak fizjoterapeuci, masażyści, trenerzy personalni i dietetycy są poszukiwani na rynku pracy. Warto inwestować w edukację dotyczącą profilaktyki chorób cywilizacyjnych – odpowiednio dobrana dieta i aktywność fizyczna wydają się być rozwiązaniem oraz pomocy w takich schorzeniach jak bóle kręgosłupa, migreny, wady postawy.

Przedstawiciele zawodów rzemieślniczych

Ze względu na brak szkolnictwa zawodowego w latach 90. XX w. oraz na wzrastającą
tendencję naprawiania przedmiotów a nie ich wyrzucania fachowcy zajmujący się konkretnym rzemiosłem są potrzebni na rynku pracy. Również przyczyniać się do tego
może trend oryginalności i jakości – uszyty na miarę garnitur od krawca, czy torebka
własnego projektu od kaletnika to rzeczy, które świadczą o wysokiej pozycji społecznej klienta, co czyni je pożądanym

Twórca aplikacji, oprogramowania i gier komputerowych

Rozwój aplikacji mobilnych i gier wymusza na programistach wybór określonych specjalizacji. Większość firm chce mieć własne aplikacje angażujące potencjalnych klientów a rynek gier rozwija się w szybkim tępie przynosząc olbrzymie zyski.

Doradca zawodowy i coach kariery

Żyjemy coraz szybciej, zewsząd napływają do nas nowe informacje, nie wchodzimy już do sieci po prostu w niej żyjemy. Coraz trudniej nam się zdecydować na wybór nowego zawodu. Nie potrafimy odpowiednio zaplanować swoich działań i kariery. Towarzyszy nam wypalenie zawodowe. Profesjonalna pomoc doświadczonego coacha kariery czy doradcy zawodowego staje się nieunikniona.

 

Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadpodstawowych
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Przydatne linki
· Szkoły ponadpodstawowe
· Statystyki chętnych w naborze do szkół ponadpodstawowych
Co musi wiedzieć każdy ósmoklasista?
· Harmonogram rekrutacji
· Kalkulator punktów
· Czynniki trafnego wyboru zawodu
· Strona naboru elektronicznego Vulcan
· Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych - prezentacja
Padlet
· Padlet szkoła podstawowa
· Padlet liceum ogólnokształcące
· Padlet technikum i szkoła branżowa
Dla Maturzystów
Informatory o szkołach wyższych
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.01 51,384,153 Unikalnych wizyt