Wrzesień 20 2021 19:37:45
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Dokumenty do pobrania
· Kontakt
· Klauzula informacyjna RODO

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Jak liczyć punkty na studia?

 

W skrócie:

· Punkty na studia są miarodajną skalą, dzięki której zostaje rozstrzygnięta rekrutacja na dany kierunek.

· Aby zdobyć ich jak największą ilość, należy osiągnąć możliwie największy wynik na maturze lub wziąć udział w olimpiadzie przedmiotowej, zwalniającej z rekrutacji na poszczególnych kierunkach.

· Podczas typowej rekrutacji nie przyznaje się punktów za oceny na świadectwie czy udział w wolontariacie.


Czym jest próg punktowy na studiach?

Gdy zdecydujemy się na jakiś konkretny kierunek studiów, chcemy zrobić wszystko, co możliwe, aby się na niego dostać. Większość z nas szuka progów punktowych z lat ubiegłych, aby oszacować szanse na przyjęcie w I turze. Próg punktowy jest wynikiem kandydata z najmniejszą liczbą punktów, który zakwalifikował się na studia. Władze niektórych uczelni, jak Uniwersytetu Wrocławskiego świadomie decydują się nie udostępniać progów punktowych na większości wydziałów, ponieważ każda rekrutacja różni się między sobą i sugerowanie się statystykami nie zawsze jest miarodajne.

Co się liczy na punkty na studia?

Każda z uczelni wyższych ma swoje kryteria rekrutacyjne, które różnią się między kierunkami. Chcąc wyliczyć punkty, jakie zostaną przyznane podczas konkursu, należy pamiętać o tym, że punkty na studia są liczone z wyników matur i osiągnięć na olimpiadach przedmiotowych (uzyskanie tytułu laureata lub finalisty). W przypadku uczelni artystycznych lub sportowych mogą być również brane pod uwagę wyniki z egzaminów predyspozycyjnych. Niestety, udział w wolontariacie czy aktywnościach pozaszkolnych nie jest w żaden sposób wliczany do punktacji, o ile nie są to konkursy umożliwiające uzyskanie indeksu.

Jak liczyć punkty z matury?

W przypadku osób ubiegających się o przyjęcie na studia z polską maturą, aby dostać się na wymarzony kierunek, trzeba zdobyć jak najwięcej punktów na maturze. Po otrzymaniu wyników w skali procentowej system wymnaża każdy z branych pod uwagę przedmiotów, przez wcześniej opublikowany współczynnik liczbowy. Po zsumowaniu wszystkich danych uzyskuje się liczbę punktów, która zdecyduje o wyniku rekrutacji.

Przykładowo, jeśli w lipcu 2020 r. planowaliśmy wziąć udział w rekrutacji biotechnologię na Politechnice Śląskiej to musieliśmy wziąć pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym z matematyki i na poziomie rozszerzonym z jednego z wymienionych przedmiotów: matematyka, biologia, chemia, fizyka lub informatyka. Matematykę należało wymnożyć przez 0,4, a jeden z przedmiotów rozszerzonych przez 0,6, a następnie zsumować wyniki.

Przykładowo: jeżeli maturzysta w 2020 roku otrzymał 90% z matematyki na poziomie podstawowym i 70% na rozszerzonym, to zdobył 78 punktów. Wynika to z tego że: 90 x 0,4 + 70 x 0,6 = 78.

Punkty na studia z olimpiady przedmiotowej

Zdobycie tytułu laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego albo zostanie laureatem konkursu ogólnopolskiego zwalniającego z postępowania rekrutacyjnego, wiąże się z przyjęciem na studia na podstawie osobnego dokumentu. Laureaci i finaliści muszą zdać maturę, lecz wyniki egzaminu dojrzałości nie są kluczowe w ich przypadku. Jeżeli planujemy skorzystać z tej możliwości, warto sprawdzić, czy olimpiada, w której braliśmy udział, jest wymieniona na liście konkursów uprawniających do zwolnienia z postępowania rekrutacyjnego w danej uczelni.

 

 

Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadpodstawowych
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Przydatne linki
· Szkoły ponadpodstawowe
· Statystyki chętnych w naborze do szkół ponadpodstawowych
Co musi wiedzieć każdy ósmoklasista?
· Harmonogram rekrutacji
· Kalkulator punktów
· Czynniki trafnego wyboru zawodu
· Strona naboru elektronicznego Vulcan
· Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych - prezentacja
Padlet
· Padlet szkoła podstawowa
· Padlet liceum ogólnokształcące
· Padlet technikum i szkoła branżowa
Dla Maturzystów
Informatory o szkołach wyższych
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.01 49,604,558 Unikalnych wizyt