Wrzesień 20 2021 19:34:04
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Dokumenty do pobrania
· Kontakt
· Klauzula informacyjna RODO

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Egzaminacyjny dress code, czyli co założyć na egzamin?

Wygoda przede wszystkim

Przede wszystkim postaraj się ubrać wygodnie. Jeśli podczas egzaminu coś Cię będzie uwierało, upinało, ściskało, spadało, albo zsuwało (np. ramiączko), Twoje myśli będą odbiegać od udzielania odpowiedzi na zadane pytania. Zrób wszystko, aby wyeliminować dodatkowe źródło stresu. Podenerwowanie oznacza mniejszą sprawność intelektualną. Pamiętaj, każdy element, który będzie Cię rozpraszał, obniża Twoje szanse na egzaminie.

Elegancja na drugim miejscu

Po drugie postaraj się ubrać elegancko. Skromna elegancja, która niespecjalnie przykuwa uwagę, daje Ci dodatkowe punkty na egzaminie i będzie Twoim silnym atutem. Wiele badań psychologicznych pokazuje, że ubiór jest jednym z ważniejszych elementów, jakie bierzemy pod uwagę przy ocenie drugiego człowieka. Dlatego musisz się liczyć z tym, że nawet najbardziej sprawiedliwa komisja egzaminacyjna może uwzględnić Twój wygląd, nie możesz mieć pewności, że tak nie będzie. Pamiętaj, lepiej nie ryzykować niestandardowym strojem i krzykliwymi kolorami. Zamiast marnować energię i zastanawiać się nad tym, co komisja myśli o Twojej jaskrawo fioletowej koszuli, poszukaj innych okoliczności do wyrażenia siebie. Eksponowanie urody poprzez kusą spódniczkę i wycięty dekolt, choć może być sposobem na wyższą ocenę, w większości przepadków działa na niekorzyść. Egzaminatorzy są świadomi w jakim celu stosuje się podobne zabiegi i zamiast postawić wysoką notę, dłużej maglują. Na egzaminie skoncentruj się na tym, co najważniejsze, czyli odpowiedziach. Schludny i elegancki ubiór wyeliminuje dodatkowe źródło stresu.

Nowy czy stary garnitur?

Nowy ciuch specjalnie na egzamin? Czemu nie. Postaraj się jednak wypróbować nowe rzeczy z wyprzedzeniem. Dzięki temu sprawdzisz, czy są wygodne i dzięki temu będzie też okazja przyjrzeć się sobie porządnie w lustrze. W ten sposób zaoszczędzisz sobie niepotrzebnej nerwówy przed egzaminem, gdy okaże się, że wybrany strój źle leży i nie czujesz się w nim wystarczająco swobodnie.

Sprawdź czy dobrze leży

Przed wyjściem na egzamin warto sprawdzić, czy wszystko dobrze na nas leży. Najlepiej zapytać rodziców, rodzeństwo, kolegów, np. o to, czy kołnierzyk się nam przypadkiem nie zagiął, czy spódnica się nie wygniotła. Pamiętaj też o wyczyszczeniu butów. Od tego momentu najlepiej zrobisz, gdy zapomnisz o wyglądzie i skupisz się na tym, co wiesz. Jeśli skorzystasz z tych kilku wskazówek, to pewnie nic już z Ciebie nie spadnie i na pewno świetnie wyglądasz. Jedyne co Ci powinno zostać w głowie to pozytywne nastawienie do egzaminu. Potrafisz to zdać!

Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadpodstawowych
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Przydatne linki
· Szkoły ponadpodstawowe
· Statystyki chętnych w naborze do szkół ponadpodstawowych
Co musi wiedzieć każdy ósmoklasista?
· Harmonogram rekrutacji
· Kalkulator punktów
· Czynniki trafnego wyboru zawodu
· Strona naboru elektronicznego Vulcan
· Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych - prezentacja
Padlet
· Padlet szkoła podstawowa
· Padlet liceum ogólnokształcące
· Padlet technikum i szkoła branżowa
Dla Maturzystów
Informatory o szkołach wyższych
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.01 49,604,389 Unikalnych wizyt