Październik 16 2021 18:42:21
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Dokumenty do pobrania
· Kontakt
· Klauzula informacyjna RODO

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Praca dorywcza dla ucznia/ studenta

Merchandising

Merchandiser to osoba, której zadaniem jest dbanie o właściwą prezentację produktów w sklepie. Wygląd witryny czy rozmieszczenie towarów na półkach – choć pewnie nigdy się nad tym nie zastanawialiście – nie są przypadkowe. Uzyskanie jak najlepszych miejsc w regale jest często wynikiem długich negocjacji pomiędzy producentem czy dystrybutorem oraz właścicielem sklepu lub całej sieci sklepów. To właśnie na egzekwowaniu tych ustaleń polega praca merchandisera. Na tym stanowisku nie będziecie samodzielnie projektować planogramu, czyli schematu prezentacji produktów w sklepie. Do Waszych zadań należeć będzie rozkładanie dostaw na półkach i czuwanie nad właściwym wyglądem ekspozycji. Nie jest tajemnicą, że widok pełnych półek z perfekcyjnie poukładanymi na nich produktami zachęca do zakupu bardziej, niż braki w zatowarowaniu i opakowania poprzewracane przez klientów.
Merchandiser ma zazwyczaj pod opieką kilka sklepów, hal sprzedażowych czy supermarketów. Odwiedza je zgodnie z ustalonym harmonogramem (zazwyczaj w dniu dostawy) i wykonuje swoją pracę, a następnie raportuje postęp przełożonemu (większość firm korzysta z aplikacji mobilnych). Elastyczność grafiku zależy od pracodawcy, natomiast duża część merchandiserów godzi to zajęcie z nauką lub inną pracą.
Z usług merchandiserów korzystają często duże korporacje branży spożywczej i budowlanej. To na takie zlecenia będziecie trafiać najczęściej.

Praca przy inwentaryzacjach

Inwentaryzacja (czyli popularny remanent lub remament – jak mawiają nasze babcie) to spis całego zatowarowania i posiadanych przez firmę środków. Prawo wymaga od przedsiębiorców przeprowadzania inwentaryzacji co najmniej raz w roku. Małe sklepy spożywcze i restauracje mogą uporać się z tym w ciągu jednego wieczora i przy pomocy kilku pracowników. Dla dużych sieci handlowych, mających w magazynach setki tysięcy produktów, inwentaryzacja to wyzwanie, z którym nie poradziliby sobie sami pracownicy. Istniejące na rynku firmy inwentaryzacyjne cały czas poszukują osób chętnych do wykonywania jednorazowych zleceń. Tego typu praca polega na liczeniu produktów w dużych halach sprzedażowych i hipermarketach, które okresowo przeprowadzają kontrole stanu magazynowego (częściej, niż raz w roku – jak wymaga prawo). To niezbyt ciężka i nie wymagająca praca fizyczna. Z uwagi na długie godziny otwarcia tego typu punktów handlowych, liczenie odbywa się zazwyczaj w nocy.

Copywriting

Copywriting to zajęcie polegające na tworzeniu tekstów na zlecenie. Krótkie hasła reklamowe, które słyszycie w telewizji, scenariusze spotów radiowych, opisy produktów w sklepach internetowych i treści wymierających już ulotek powstają właśnie na ekranach copywriterów. Jak informuje Wikipedia: copywriting to etap artystyczny w tworzeniu reklamy. Zatem czy trzeba być artystą, aby zająć się copywritingiem? Jeśli chcielibyście zgarniać kilkanaście tysięcy złotych za kilka słów, a Wasze hasła miałyby się pojawiać na billboardach w centrum Warszawy, to prawdopodobnie tak. Warto jednak zacząć od nieco mniej prestiżowych zleceń jak opisy towarów czy małe artykuły na blogi lokalnych firm. Pracy z pewnością nie zabraknie. Przyda się Wam za to wyczucie stylu i zdolności językowe.

Napisane teksty, choćby te o najmniejszym znaczeniu, warto kilkakrotnie sprawdzić pod kątem poprawności językowej i interpunkcji. Błędy zdarzają się każdemu i nie powinny Was one zdziwić, jednak publikacja niesprawdzonego tekstu jest niedopuszczalna i należy się tego wystrzegać. Do kontroli poprawności najlepiej jest wykorzystać jedno z internetowych narzędzi, które znacznie ułatwiają pracę copywritera.Są to:: LanguageTool i Jasnopis. Pierwsza aplikacja wykryje podstawowe błędy językowe i interpunkcyjne. Nie jest nieomylna, czasami troszeczkę nadinterpretuje tekst, ale to dobra baza do wstępnego przejrzenia treści. Jasnopis służy do określenia czytelności tekstu według indeksu FOG – powie Wam, czy tekst nie jest zbyt trudny dla odbiorców.

Statyści, hostessy i hości

Statystowanie w filmach może być doskonałą przygodą dla miłośników kina i telewizji. Będziecie mogli od środka przyjrzeć się powstawaniu produkcji filmowych. Być może spotkacie swoich ulubionych aktorów. Część wyróżniających się statystów dostaje od czasu do czasu propozycje zagrania ról epizodycznych (czyli takich, z przynajmniej jednym zdaniem do wypowiedzenia). Na statystowaniu z pewnością nie zbija się kokosów, ale możecie zawrzeć w ten sposób znajomości, które zaowocują w odpowiednim momencie.

Propozycja dla tych “obrotnych”, którzy lubią przebywać w tłumie i nie są im straszne błyski reflektorów, to praca podczas eventów jako hostessy i hości. Tutaj możecie liczyć na częstsze zlecenia i większe wynagrodzenie, niż w przypadku statystowania. Osoby na tym stanowisku podpisują zazwyczaj jednorazową umowę na świadczenie swoich usług podczas konkretnego wydarzenia – targów, konferencji czy innych imprez branżowych. Do ich zadań należy promowanie produktu, odpowiadanie na podstawowe pytania zainteresowanych i kreowanie profesjonalnego wizerunku firmy.

Gastronomia – lokalne knajpki i sieciowe restauracje

Wydaje się, że żarty o magistrach i pracy w popularnym makdonaldzie nigdy się nie znudzą. Cóż, może nie jest to wymarzona posada dla osób, które etap edukacji mają już dawno za sobą i właśnie zamierzają powiększać rodzinę, jednak od zawsze obstaję przy swoim twierdząc, że ofertę pracowniczą McDonald’s, skierowaną w szczególności do młodych, ciężko będzie pobić komukolwiek. Sieć zaproponuje Wam umowę o pracę i opłaci niezbędne badania. Elastyczne godziny pozwolą Wam pogodzić pracę ze szkołą. Do tego urlop i bezwzględne przestrzeganie przepisów. Warto zapoznać się z ofertą innych sieciówek. Praktycznie każda z nich szuka pracowników.

Alternatywą dla sieciowych restauracji będą mniejsze lokale. Pracę w takich miejscach znajdziecie za pomocą portali ogłoszeniowych lub w sposób bardziej tradycyjny – zanosząc do konkretnych miejsc swoje CV. Rotacja pracowników w takich miejscach jest zazwyczaj duża, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że pracę kelnera czy dostawcy jedzenia dostaniecie od ręki.Praca w gastronomii nie jest łatwa. Już po kilku dniach odkryjecie, że ludzie bywają różni – nie tylko mili, sympatyczni i wyrozumiali, ale także porywczy, chamscy i niegrzeczni. Jednak z niektórymi trudnościami warto się zmierzyć, bo płynie z nich nauka. W tym przypadku – z nauki płyną jeszcze napiwki ;)

Transkrypcja tekstów

Słowo transkrypcja ma w języku polskim wiele znaczeń. My jednak zajmiemy się tym, które w ostatnim czasie bardzo szybko zyskuje na popularności. Transkrybent to osoba zajmująca się zapisywaniem w formie tekstu treści nagrań audio lub video. Mowa tutaj o przeróżnych materiałach – od nagrań konferencji branżowych, przez wykłady znanych profesorów, aż po wywiady telefoniczne i telewizyjne, które następnie mają ukazać się w czasopiśmie czy książce.

Skąd jednak wziął się w ostatnim czasie tak duży rozwój tej branży? Moi drodzy, odpowiedzią jest jedno słowo: podcasty. Przyszły do nas zza oceanu i rozgościły się w naszych słuchawkach i samochodach na dobre. Własne podcasty mają blogerzy, celebryci oraz małe i duże marki. Podcast może prowadzić każdy (choć nie każdy może zgromadzić więcej niż dwóch słuchaczy – mamę i babcię). Pojawiające się coraz częściej oferty zleceń dla transkrybentów dotyczą spisywania podcastów w formie tekstowej, aby mogły one potem trafić na bloga lub do innych mediów. Popularnym rozwiązaniem wśród internetowych twórców, którzy jednak nie chcą poświęcać czasu na pisanie dopracowanych artykułów, jest nagrywanie filmów publikowanych w serwisie YouTube, a następnie zlecenie transkrybentowi spisania całego nagrania i publikacja na blogu.

Transkrybenta powinna cechować skrupulatność, dokładność oraz umiejętność szybkiego i bezbłędnego pisania na klawiaturze.

Powodzenia!

.

 

Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadpodstawowych
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Przydatne linki
· Szkoły ponadpodstawowe
· Statystyki chętnych w naborze do szkół ponadpodstawowych
Co musi wiedzieć każdy ósmoklasista?
· Harmonogram rekrutacji
· Kalkulator punktów
· Czynniki trafnego wyboru zawodu
· Strona naboru elektronicznego Vulcan
· Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych - prezentacja
Padlet
· Padlet szkoła podstawowa
· Padlet liceum ogólnokształcące
· Padlet technikum i szkoła branżowa
Dla Maturzystów
Informatory o szkołach wyższych
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.01 51,386,790 Unikalnych wizyt