Kwiecień 15 2021 03:44:46
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Testy
· Dokumenty do pobrania
· Formularz kontaktowy
· Kontakt
· Klauzula informacyjna RODO

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Zawody dla sportowców...duchem i ciałem.

Dla osób uprawiających profesjonalnie sport lub dla tych, którzy zastanawiają się czy swoje zawodowe życie związać ze sportem ważne jest, aby w razie nieprzewidzianych okoliczności mieć jakąś alternatywę. A jakie to okoliczności? Kontuzja, wypadek, choroba lub to, że być może nie jesteśmy aż tak uzdolnieni, aż tak predysponowani itp. Dlatego każda osoba uprawiająca sport powinna mieć jakiś plan B. Związany ze sportem lub nie.

Zawody ściśle związane ze światem sportu nie muszą oznaczać zawodowej kariery atlety. Istnieje szereg zajęć, bez których nie mielibyśmy przyjemności oglądania wyczynowych zmagań na najwyższym poziomie.

Nowe zawody

Świat idzie do przodu, rozwija się, nie inaczej jest z rynkiem pracy. Pojawiają się więc wciąż nowe zawody, które jeszcze kilka lat temu albo wcale nie istniały, albo dopiero zaczynały się rozwijać. W takim razie nic w tym dziwnego, że niektóre ich nazwy mogą nic nam nie mówić. Nie zawsze wiemy, czym dokładnie zajmują się przedstawiciele tych profesji. W niniejszym artykule przybliżymy kilka z nich!

Idealna praca dla studenta; stanowiska pracy, które łatwo pogodzić ze studiami i nauką

Wciąż można się spotkać z opiniami, że na studiach, trzeba się skupić na studiowaniu, a dorywcza praca w sklepie spożywczym, w restauracji czy kinie niewiele wnosi w zawodowe doświadczenie młodego człowieka. Są oczywiście takie kierunki, na których satysfakcjonujące wyniki można uzyskać, koncentrując się jedynie na realizowaniu programu studiów, a pracodawcy nie oczekują od absolwentów doświadczenia w pracy, zwłaszcza tej niezwiązanej z branżą. Zazwyczaj jednak podejmowanie pozauczelnianej aktywności jest odbierane pozytywnie. Dla rekruterów to znak, że kandydat jest aktywny, ambitny i dobrze zorganizowany. Oto kilka stanowisk, które chętnie wybierają studenci, by dorobić i zdobyć zawodowe szlify.

Bezrobocie po studiach? Jak naprawdę wygląda sytuacja absolwentów na rynku pracy?

Dla wielu maturzystów dużym problemem jest kwestia, na jakim kierunku kontynuować wykształcenie. W Polsce, w celu ułatwienia w podejmowaniu decyzji i monitorowania sytuacji absolwentów na rynku pracy, powstał rządowy program ELA (Elektroniczne Losy Absolwentów). W badaniu zastosowano podział na obszary tematyczne: nauk technicznych, nauk ścisłych, nauk społecznych, nauk humanistycznych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej, nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, nauk przyrodniczych oraz sztuki. Średnio okresy poszukiwania pracy na etat wahają się od 2,38 miesiąca w obszarze nauk ścisłych do 4,68 w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych (ostatnie dane dotyczą 2017 roku)


Zmiany na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 r.
W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Mamy opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą chcemy teraz poddać publicznej dyskusji. Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne, chcemy pokazać na czym te zmiany będą polegały. Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym można spokojnie przygotować się do egzaminów.

Zawody przyszłości 2020-2030

Zawody, na które jest i będzie popyt

W jakich obszarach na pewno nie zabraknie pracy i można być pewnym, że nawet wiele lat po studiach będzie łatwo o pracę?

Dress code w rekrutacji

Dbałość o ubiór w różnych sytuacjach zawodowych nie tylko tworzy spójny wizerunek, ale także potwierdza kompetencje. W trakcie spotkania z potencjalnym pracodawcą wskazuje, czy warto obdarzyć nas zaufaniem. Zasady, które obowiązują w etykiecie ubioru biznesowego, sprawdzają się również podczas rozmów kwalifikacyjnych. Wybierając garderobę z myślą o takich sytuacjach, warto pamiętać o trzech ważnych regułach elegancji: skromności, dostosowaniu do sytuacji i klasyce (która lepiej zdaje egzamin niż awangarda). Dotyczy to zarówno ubiorów kobiet, jak i mężczyzn...

Storytelling- co to takiego?
O storytellingu pisze niezwykle ciekawie Stanisław Czachorowski- profesor UWM. Co to takiego?

To nieustanna  gotowość na ciągłe uczenie się przez całe życie. W sumie to nic dziwnego, bo Homo sapiens od swojego zarania uczy się całe życie. Nigdy jednak wcześniej środowisko wokół niego tak szybko się nie zmieniało, wymuszając ciągle i głębokie zmiany w swoim sposobie życia i działania. Sprawcą tych zmian jest sam człowiek i jego kultura. Dotyczy to także komunikacji i przekazywania wiedzy jak i całego systemu edukacji, od przedszkola po uniwersytet.
Nauka w UK

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na podstawie Umowy Wyjścia wiąże się z rozpoczęciem obowiązywania od 1 lutego 2020 roku tak zwanego okresu przejściowego.
W czasie trwania okresu przejściowego regulacje/ zasady funkcjonowania w zakresie możliwości nauki w UK nie ulegną zmianie do końca grudnia 2020 roku.

Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadpodstawowych
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Kierunki i specjalności szkolnictwa wyższego
· Charakterystyki oraz ścieżki dojścia do niektórych zawodów
· Charakterystyki zawodów
· Przydatne linki
· Szkoły ponadpodstawowe
· Wybierz studia
· Statystyki
· Archiwum
Co musi wiedzieć każdy ósmoklasista?
· Rekrutacja
· Prezentacja szkół
· Informacje o zawodach
· Przydatne linki
Co dalej po szkole podstawowej?
Czynniki trafnego wyboru zawodu
Dla Maturzystów
Studia - wszystko co trzeba wiedzieć
Projekty i przedsięwzięcia
Projekty i przedsięwzięcia
SYSTEM DORADZTWA
- Konferencja 25.09.2015r.
- Warsztaty 28.09.2015r.
- Zasady tworzenia WSDZ
- Materiały po spotkaniu z doradcami zawodowymi - 15.12.2015 r.
- Przykłady dobrych praktyk
- Szkolenie 26.04.2016r.
- Wokół Przyszłości Zawodowej uczniów - enauczanie
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.01 38,475,362 Unikalnych wizyt