Grudzień 11 2018 05:32:52
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Testy
· Dokumenty do pobrania
· Formularz kontaktowy
· Kontakt

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Jak dobrze zaplanować rok akademicki?
Dopiero rozpoczęły się zajęcia, a ty już się nudzisz na uczelni? A może jesteś na pierwszym roku i jeszcze nie wiesz, jakie dodatkowe aktywności proponuje Ci wydział? Studia to nie tylko zajęcia obowiązkowe. Dzięki poniższemu poradnikowi dowiesz się, co warto zaplanować już w październiku!...
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2017 w Twoim smartfonie! (albo tablecie)
Wszystko o najlepszych uczelniach, z pełnym wykorzystaniem możliwości tabletu lub smartfona – taka jest najnowsza aplikacja mobilna Perspektyw...
Prawnik

Zawód prawnika nie należy do najłatwiejszych. Dokładniej rzecz ujmując, etap przejścia ewolucji ze zwykłego, szarego obywatela do wytrawnego adwokata jest istną drogą przez ciernie. Jednak przy odpowiednich predyspozycjach wraz z zaangażowaniem, determinacją i uporem można dotrzeć do kresu tej ścieżki, gdzie czeka nas upragniony sukces i mnóstwo drzwi do kariery, które stoją przed nami otworem. Jak zatem, bezpiecznie i z powodzeniem przejść ten trudny szlak?

Wybór szkoły...

gdzie na studia za granicę aby nie zrujnować portfela?

Liczba miejsc na polskich uczelniach zostanie w tym roku ograniczona. W związku z obowiązującą od 1 stycznia 2017 nowelizacją rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego o sposobie podziału dotacji z budżetu państwa (Dz.U.poz.2016), szkoły wyższe zostały zobowiązane do zmniejszenia liczby studentów tak, aby na jednego wykładowcę przypadało nie więcej niż 13 uczniów. Obecnie średnia wynosi 20.7. Przykładowo, w efekcie wprowadzonych zmian, Uniwersytet Technologiczny w Radomiu obetnie liczbę przyjętych na studia o ponad połowę. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu obniży limity aż o 1,3 tys. miejsc.

Ze statystyk Elab Education Laboratory – instytucji, która pomaga polskim uczniom aplikować na uczelnie zagraniczne – wynika, że coraz więcej maturzystów rozważa alternatywę i planuje kontynuować edukację poza granicami kraju. Liczba tegorocznych zgłoszeń wzrosła w porównaniu do zeszłego roku już o 20 proc. Tymczasem aż ¼ kandydatów decyduje się na wyjazd dopiero po ogłoszeniu wyników matur. Wolne miejsca znajdą się wciąż nawet na najbardziej prestiżowych uczelniach brytyjskich, takich jak King's College London czy University College London.

Rok szkolny 2017/2018: Oto najważniejsze zmiany w nauczaniu

Nowy rok szkolny 2017/2018 to również początek zmian w strukturze szkół. Jak będzie wyglądać nauczanie po reformie edukacji?

• Pierwszy rocznik uczniów w VII klasach szkół podstawowych to jedna z najważniejszych zmian w związku z nowym rokiem szkolnym.

• Inne ważne zmiany to zwolnienie 6-latków z opłat za pobyt w przedszkolu i prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci 3-letnich.

• Zgodnie z założeniami reformy, dotychczasowe gimnazja zostają włączone do szkół podstawowych, liceów lub techników.

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2017/2018 rozpocznie się 4 września, potrwa do 22 czerwca.

• Od 23 grudnia do 1 stycznia potrwa przerwa na Boże Narodzenia, a od 29 marca do 3 kwietnia - na Wielkanoc.

• Ferie zimowe wystartują w pierwszych województwach 13 stycznia. Ostatnie województwa zakończą ferie 25 lutego.

• Maturzyści rok szkolny zakończą 27 kwietnia. Matury rozpoczną się 4 maja. Wcześniej (18-20 kwietnia) odbędzie się egzamin gimnazjalny.

ranking reputacji uczelni wyższych
Po raz trzeci Fundacja na rzecz reputacji marki „Premium Brand” przygotowała ranking reputacji polskich uczelni. W tegorocznym zestawieniu ogólnym placówek publicznych pozycję lidera utrzymuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Wśród niepublicznych uczelni magisterskich w czołówce ponownie ex aequo znalazły się Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie oraz Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie...więcej o Rankingu.
Z dobrą maturą na dobre studia!
Dla ponad 258 000 tegorocznych maturzystów 30 czerwca jest początkiem dorosłego życia. Znane są już wyniki majowych egzaminów maturalnych i tylko dni dzielą kandydatów na studia w roku akademickim 2017/18 do poznania decyzji komisji rekrutacyjnej wybranej(-ych) uczelni...
Planuj studia z... ELA(ą)

Ile zarabia absolwent informatyki i dlaczego nie należy się śmiać z socjologów? Czy po historii sztuki naprawdę nie ma pracy? Jaka grupa zawodowa jest wolna od ryzyka bezrobocia? Jak powodzi się… leśnikom? Odpowiedzi zna system monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) stworzony przez polskich naukowców we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przypomnijmy, że ELA jest jednym z ważnych kryteriów uwzględnianych w Rankingu Szkół Wyższych i Rankingu Kierunków Studiów Perspektyw.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 30 czerwca 2017 r. zorganizowało tweetUP, w trakcie którego zaprezentowano najnowsze wyniki ELI, czyli ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych.

Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadgimnazjalnych 2018
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Kierunki i specjalności szkolnictwa wyższego
· Charakterystyki oraz ścieżki dojścia do niektórych zawodów
· Charakterystyki zawodów
· Przydatne linki
· Szkoły ponadgimnazjalne
· Wybierz studia
· Archiwum
Co dalej po gimnazjum?
Czynniki trafnego wyboru zawodu
Dla Maturzystów
Studia - wszystko co trzeba wiedzieć
Projekty i przedsięwzięcia
Projekty i przedsięwzięcia
SYSTEM DORADZTWA
- Konferencja 25.09.2015r.
- Warsztaty 28.09.2015r.
- Zasady tworzenia WSDZ
- Materiały po spotkaniu z doradcami zawodowymi - 15.12.2015 r.
- Przykłady dobrych praktyk
- Szkolenie 26.04.2016r.
- Wokół Przyszłości Zawodowej uczniów - enauczanie
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.05 8,186,116 Unikalnych wizyt