Wrzesień 18 2021 13:10:53
ZPP-P w Częstochowie
Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Nawigacja
· Strona główna
· O nas
· Kadra
· Poradnictwo zawodowe
· Badania i opinie
· Dokumenty do pobrania
· Kontakt
· Klauzula informacyjna RODO

· Szukaj
Wiadomość

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
 
Ranking studiów inżynierskich 2020
Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2020 (RKS 2020) – będący integralną częścią Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020 – to uporządkowana informacja o najpopularniejszych kierunkach studiów prowadzonych w polskich uczelniach akademickich (publicznych i niepublicznych). Ranking ocenia 70 kierunków studiów („subjects”) w 9. obszarach rankingowych obejmujących nauki: humanistyczne, teologiczne, społeczne, ekonomiczne, ścisłe, przyrodnicze, medyczne i o zdrowiu, techniczne, a także blok nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych.

Jak mocno znajomość języków obcych zwiększa szansę na rynku pracy?

Mówi się, że w Polsce obecnie, mimo niskiego bezrobocia, tylko dwie grupy zawodowe mają tak naprawdę świetlane perspektywy zatrudnienia – to specjaliści IT oraz osoby, które mówią językami obcymi. Zapotrzebowanie na rynku pracy na poliglotów jest ogromne.

Możliwości zatrudnienia – co daje znajomość języków obcych?

Lekarzem być: krótki przewodnik dla wytrwałych

W literaturze socjologicznej poświęconej „stawaniu się” lekarzem jako jeden z elementów tego procesu wskazuje się mechanizm izolowania studentów medycyny od innych kierunków w celu zapewnienia jak najlepszych warunków do ciężkiej nauki. Izolacja zaczyna się nawet wcześniej, bo aby dostać się na studia medyczne, należy poświęcić piękne lata liceum na przygotowania do trudnych egzaminów maturalnych z przedmiotów ścisłych. Bo tylko zdanie ich na najwyższym poziomie pozwoli na otrzymanie indeksu publicznej uczelni medycznej, a i na niepubliczną nie będzie łatwo się dostać ze słabą maturą.

Boże Narodzenie
Świąt pełnych zdrowia, radości, ciepła i niepowtarzalnej, rodzinnej atmosfery, a także pomyślności i samych sukcesów w Nowym 2021 Roku !
Wymagania na egzaminach ósmoklasisty i maturalnym 2021
Wymagania egzaminacyjne obowiązujące na egzaminach: ósmoklasisty i maturalnym w 2021 r., zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu ustnego i egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a także umożliwienie zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego
Zawody dla sportowców...duchem i ciałem.

Dla osób uprawiających profesjonalnie sport lub dla tych, którzy zastanawiają się czy swoje zawodowe życie związać ze sportem ważne jest, aby w razie nieprzewidzianych okoliczności mieć jakąś alternatywę. A jakie to okoliczności? Kontuzja, wypadek, choroba lub to, że być może nie jesteśmy aż tak uzdolnieni, aż tak predysponowani itp. Dlatego każda osoba uprawiająca sport powinna mieć jakiś plan B. Związany ze sportem lub nie.

Zawody ściśle związane ze światem sportu nie muszą oznaczać zawodowej kariery atlety. Istnieje szereg zajęć, bez których nie mielibyśmy przyjemności oglądania wyczynowych zmagań na najwyższym poziomie.

Nowe zawody

Świat idzie do przodu, rozwija się, nie inaczej jest z rynkiem pracy. Pojawiają się więc wciąż nowe zawody, które jeszcze kilka lat temu albo wcale nie istniały, albo dopiero zaczynały się rozwijać. W takim razie nic w tym dziwnego, że niektóre ich nazwy mogą nic nam nie mówić. Nie zawsze wiemy, czym dokładnie zajmują się przedstawiciele tych profesji. W niniejszym artykule przybliżymy kilka z nich!

Idealna praca dla studenta; stanowiska pracy, które łatwo pogodzić ze studiami i nauką

Wciąż można się spotkać z opiniami, że na studiach, trzeba się skupić na studiowaniu, a dorywcza praca w sklepie spożywczym, w restauracji czy kinie niewiele wnosi w zawodowe doświadczenie młodego człowieka. Są oczywiście takie kierunki, na których satysfakcjonujące wyniki można uzyskać, koncentrując się jedynie na realizowaniu programu studiów, a pracodawcy nie oczekują od absolwentów doświadczenia w pracy, zwłaszcza tej niezwiązanej z branżą. Zazwyczaj jednak podejmowanie pozauczelnianej aktywności jest odbierane pozytywnie. Dla rekruterów to znak, że kandydat jest aktywny, ambitny i dobrze zorganizowany. Oto kilka stanowisk, które chętnie wybierają studenci, by dorobić i zdobyć zawodowe szlify.

Bezrobocie po studiach? Jak naprawdę wygląda sytuacja absolwentów na rynku pracy?

Dla wielu maturzystów dużym problemem jest kwestia, na jakim kierunku kontynuować wykształcenie. W Polsce, w celu ułatwienia w podejmowaniu decyzji i monitorowania sytuacji absolwentów na rynku pracy, powstał rządowy program ELA (Elektroniczne Losy Absolwentów). W badaniu zastosowano podział na obszary tematyczne: nauk technicznych, nauk ścisłych, nauk społecznych, nauk humanistycznych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej, nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, nauk przyrodniczych oraz sztuki. Średnio okresy poszukiwania pracy na etat wahają się od 2,38 miesiąca w obszarze nauk ścisłych do 4,68 w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych (ostatnie dane dotyczą 2017 roku)


Bank informacji
· Limity punktowe do szkół ponadpodstawowych
· Informatory
· Informacje o zawodach
· Przydatne linki
· Szkoły ponadpodstawowe
· Statystyki chętnych w naborze do szkół ponadpodstawowych
Co musi wiedzieć każdy ósmoklasista?
· Harmonogram rekrutacji
· Kalkulator punktów
· Czynniki trafnego wyboru zawodu
· Strona naboru elektronicznego Vulcan
· Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych - prezentacja
Padlet
· Padlet szkoła podstawowa
· Padlet liceum ogólnokształcące
· Padlet technikum i szkoła branżowa
Dla Maturzystów
Informatory o szkołach wyższych
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Ankieta
Co sądzisz o nowej stronie?

Jest OK

Wymaga dopracowania

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.02 49,425,764 Unikalnych wizyt