Czy warto iść do technikum?
Dodane przez anetas dnia Luty 15 2019 11:24:46

 

Młody człowiek na drodze edukacji staje przed wieloma ważnymi wyborami – jednym z nich jest decyzja o pójściu do szkoły średniej. Ten etap nauki może mieć bardzo duży wpływ na przyszłość zawodową ucznia, dlatego dobrze przemyśleć swoje zamiary.


Treść rozszerzona

Technikum to szkoła, do której uczęszcza się przez 4 lata. Dzięki niej zdobywamy wykształcenie średnie i zawodowe. Oznacza to, że możemy tu liczyć nie tylko na egzaminy dojrzałości, ale także na praktyki, które pozwolą nam zdobyć niezbędne umiejętności do wybranej profesji. Od roku szkolnego 2019/2020 będzie obowiązywać nowa podstawa programowa, dzięki której technikum stanie się placówką 5-letnią.

Do jakiego technikum iść?

Aby być w pełni zadowolonym z wyboru technikum, trzeba wiedzieć, jaki zawód wybrać po gimnazjum/ szkole podstawowej. W tym przypadku powinniśmy brać pod uwagę nie tylko łatwy dojazd, poziom nauczania i miejsca praktyk placówki. Ważne jest także dobranie odpowiedniej profesji, która będzie zgodna z naszymi zainteresowaniami i pozwoli rozwijać się również podczas przyszłej pracy. W technikach dostępne są takie kierunki jak technik elektryk, technik gastronomii, technik logistyk, technik pojazdów samochodowych, technik pszczelarz, technik górnictwa podziemnego i wiele innych.

Czy warto iść do technikum?

Zdecydowanie warto, ponieważ ta szkoła średnia jest tylko rok dłuższa od liceum. W zamian otrzymujemy jako absolwenci nie tylko świadectwo maturalne, ale także dyplom technika, dzięki któremu możemy wykonywać wybrany przez nas zawód.

Do technikum idą zazwyczaj osoby, które są już zdecydowane na konkretną profesję. Osoby zastanawiające się nadal nie mają jednak zamkniętej drogi do dalszej nauki. Studia po technikum są możliwe dzięki edukacji zakończonej egzaminem dojrzałości.

Co po technikum?

Istnieje kilka dróg, które można wybrać po technikum. Absolwenci tego typu szkół często od razu zaczynają swoją karierę w zawodzie. W międzyczasie decydują się oni np. na studia zaoczne. Wśród nich dzienna edukacja na uczelniach również jest spotykana.