Studia w Chinach? Dlaczego nie!
Dodane przez anetas dnia Luty 19 2019 11:02:56
Studia na Dalekim wschodzie nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród potencjalnych kandydatów na studia. Jednak studia w Chinach mogą być doskonałym pomysłem, który pozwoli Wam na zdobycie zarówno gruntownego wykształcenia, jak i ciekawych, międzynarodowych doświadczeń. Zapraszamy zatem na wycieczkę do Chin...


Treść rozszerzona

Rekrutacja i organizacja studiów w Chinach

Najprostszym sposobem na dostanie się na jedną z chińskich uczelni jest skorzystanie z serwisu cucas.edu.cn (China’s University and College Admission System). Na zagranicznych kandydatów czeka tam ponad 300 uczelni i około 20 tysięcy zróżnicowanych programów kształcenia - każdy znajdzie zatem ofertę dostosowaną do swoich predyspozycji.

Proces rejestracji jest bardzo prosty i nikt nie powinien mieć z nim problemów. Należy podać szczegółowe informacje z zakresu m.in.: posiadanego wykształcenia, doświadczenia zawodowego, szczególnych umiejętności, na które chińskie uczelnie zwracają baczną uwagę oraz swoją znajomość języków obcych. Większość uczelni wymaga od kandydatów biegłego posługiwania się językiem chińskim i legitymowania się certyfikatem HSK, który traktowany jest jako potwierdzenie kwalifikacji językowych. Jeśli jednak zamierzamy aplikować na kierunek anglojęzyczny, to nie musimy posiadać tego certyfikatu.

Kolejnym krokiem jest załadowanie do systemu rekrutacyjnego fotokopii trzech dokumentów: paszportu oraz przetłumaczonego i poświadczonego notarialnie dyplomu ukończenia szkoły średniej oraz świadectwa maturalnego.

Ostatni krok to uiszczenie opłaty rekrutacyjnej, której wysokość ustalana jest indywidualnie przez każdą uczelnię. Średni koszt to około 80 dolarów.

Na koniec zostaje już tylko formalność, czyli sprawdzenie poprawności wszystkich, wprowadzonych danych i złożenie aplikacji. Proces weryfikacji trwa od 2 do 4 tygodnii a o zmianie statusu aplikacji kandydaci informowani są na bieżąco w systemie i poprzez e-mail.

Chiński rok akademicki podzielony jest na dwa semestry: jesienny (trwający od września do grudnia) i wiosenny (trwający od lutego do czerwca). Licencjackie studia I stopnia trwają zazwyczaj cztery lata, ale kandydaci na kierunki medyczne powinni się przygotować do sześcioletniej lub siedmioletniej nauki. Studia II stopnia trwają natomiast trzy lata, a na doktoranckie musimy poświęcić kolejne dwa lata.

W ofercie chińskich uczelni znaleźć można sporo kierunków z wykładowym językiem angielskim. Jeśli jednak liczycie, że unikniecie w ten sposób konieczności nauki języka chińskiego, to jesteście w dużym błędzie. Naukę możecie oczywiście rozpocząć już w Polsce, ale istnieje także możliwość wzięcia udziału w rocznym kursie językowym, który organizuje praktycznie każda chińska uczelnia.

Studia w Chinach są płatne, ale dla większości obcokrajowców wysokość opłat jest relatywnie niska – zazwyczaj za rok studiów należy zapłacić około 20 000 juanów.

Absolwenci, którzy są zainteresowani podjęciem na chińskiej uczelni dalszej nauki, będą mieli możliwość skorzystania ze specjalnego, rządowego programu stypendialnego. Jeśli z niego skorzystamy, to możemy liczyć na pokrycie w 100% poniższych wydatków:
- czesne,

- materiały naukowe,

- zakwaterowanie,

- ambulatoryjna pomoc medyczna,

- pełne ubezpieczenie medyczne,

- program ochronny dla studentów zagranicznych.


Dodatkowo otrzymamy miesięczne stypendium w wysokości 850/1000 zł miesięcznie oraz około 750zł jednorazowej subwencji na zagospodarowanie się.


Życie studenckie i zakwaterowanie w Chinach

Najlepszą i jednocześnie najtańszą opcją zakwaterowania jest akademik. Pokoje są utrzymane na zadowalającym standardzie, ale nie oczekujmy wielkich luksusów. Dodatkowo, będzie musieli dzielić nasze studenckie z lokum ze współlokatorem z innego rejonu świata. Nie dziwmy się zatem, gdy trafimy do jednego pokoju z obywatelem Rosji, Korei lub Mongolii. Część akademików żąda ponadto wniesienia opłaty za rok wynajmu z góry – warto zatem przed przyjazdem sprawdzić regulamin.

Wykładowcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do studentów – możecie liczyć na ich pomoc i dobre słowo. Pochwalą Was za najdrobniejszy sukces, a pomyłkę skwitują słowami „nic się nie stało".

Każdy student musi też coś jeść, prawda? Koszty wyżywienia w Chinach są relatywnie niskie, ale wyłącznie dla osób, które posługują się j. Chińskim. Pozostali będą zmuszeni do płacenia za swoją niewiedzą...

Wiza do Chin

Wszyscy studenci zagraniczni zobowiązani są do posiadania wizy. Istnieją dwa rodzaje wiz dla studentów:


- X-visa, która jest zarezerwowana na programy trwające dłużej niż sześć miesięcy,

- F-visa (Visa Business) dla programów krótszych niż sześć miesięcy.

 


Proces ubiegania się o wizę trwa z reguły od dwóch do czterech tygodni, ale w niektórych przypadkach studenci są uprawnieni do przyjazdu z wizą turystyczną, a następnie mogą ubiegać się o wizę studencką.