Zawód: fotograf
Dodane przez anetas dnia Maj 10 2019 09:14:24
Podczas zajęć grupowych z Wami oraz na spotkaniach indywidualnych obserwujemy wzrost zainteresowania zawodem fotografa. Przybliżmy zatem ten zawód.
Fotografia podwodna, krajobrazu, sportowa, koncertowa, fotografia spożywcza, sesje zdjęciowe dla branży modowej, zdjęcia reklamowe, foto reportaż - współczesna fotografia nie stawia dziś żadnych ograniczeń. Wydaje się także, że fotografem może dziś być każdy. Profesjonalny sprzęt fotograficzny dostępny jest dla każdego zapaleńca - i profesjonalisty, i amatora. Czy jednak fotografem może być każdy?


Treść rozszerzona

Chociaż wielu traktuje fotografię jako hobby, dla sporej części biegających z aparatem jest to sposób na życie i źródło dochodu. Warto podkreślić, że niełatwe. Fotografować może dziś każdy i wcale nie potrzeba do tego drogiego, super profesjonalnego sprzętu. Znane są przypadki wykonania świetnych zdjęć za pomocą smartfona. Jednak, chociaż profesja fotografa bardzo spowszedniała, nadal tylko nielicznym udaje się zaistnieć w branży na poważnie. Iskra boża Dlaczego? Bez wątpienia, tak jak w przypadku innych zawodów artystycznych, liczy się tu przede wszystkim talent, a więc tzw. dobre oko. O ile spraw technicznych można się nauczyć, o tyle wyczucia i spostrzegawczości, tzw. iskry bożej, nie da się ani kupić, ani nauczyć. Warto sprawdzić się w branży nim zainwestujemy w drogi sprzęt, warty często kilkadziesiąt tysięcy złotych. Foto menedżer To jedna strona medalu. Drugą jest trudna rzeczywistość, w której przyszło nam funkcjonować. Dziś zawód fotografa wiąże się nie tylko z umiejętnościami stricte technicznymi i talentem. Fotograf to także często biznesmen, który dba o własną działalność gospodarczą i musi potrafić się skutecznie zareklamować. To także osoba, która musi znać się na programach do obróbki zdjęć i chcąca poszerzać swój zasób wiedzy. Nie da się ukryć, że dobry fotograf powinien być także sprawny fizycznie i być dobrym psychologiem. Tak samo jak dobry dziennikarz - powinien potrafić wsłuchać się w bohatera i to na nim skupić maksymalną uwagę. Liczy się specjalizacja Tak, jak w wielu innych profesjach, także i w fotografii cenna jest specjalizacja. Najlepiej opłacani są fotografowie, którzy wyspecjalizowali się w jednej, najwyżej dwóch dziedzinach. W jakich dziedzinach się specjalizować? To zależy przede wszystkim od osobistych zamiłowań. Największa konkurencja panuje w tzw. branży matrymonialnej. Fotografów ślubnych jest mnóstwo, a każdy z nich wykonuje zdjęcia w innej stylistyce. Coraz bardziej w modzie są wyszukane, niesztampowe sesje zdjęciowe świeżo upieczonych małżeństw, dlatego fotograf ślubny, oprócz umiejętności technicznych, musi posiadać także sporą wyobraźnię. Fotograf musi umieć wyczuć nastroje i gusta pary młodej i powinien potrafić zaproponować ciekawe dla klientów rozwiązania dotyczące wykonania ślubnej sesji zdjęciowej. Popularne są także sesje zdjęciowe na zlecenie - np. fotografia spożywcza (trudna, wymagająca oka do detali i specjalistycznego oświetlenia) czy fotografia okolicznościowa (imprezy rodzinne czy eventy), którą dobrze zrealizować uda się tylko wtedy, gdy posiadamy kosztowny, specjalistyczny sprzęt. Na profesjonalnej fotografii można dziś całkiem nieźle zarobić. Trzeba jednak liczyć się z tym, że - szczególnie w przypadku początkujących lub jeszcze nie posiadających swojej marki artystów - będą to zarobki nieregularne.