Jak zostać projektantką mody, projektantem mody
Dodane przez anetas dnia Październik 24 2019 09:58:17

Osoba, która chce zostać projektantem mody może rozpocząć edukację już na etapie szkoły średniej wybierając odpowiedni profil. Istnieją placówki oferujące kierunek: kreowanie ubioru, które łączą w sobie funkcję technikum odzieżowego i liceum plastycznego. Z powodzeniem jednak można uczyć się również w jednym z dwóch ostatnich typów szkół.


Treść rozszerzona

Technikum odzieżowe przygotowuje przede wszystkim do praktycznej strony zawodu projektanta mody. Istotnym elementem edukacji w tej szkole jest praktyczna umiejętność sporządzania wykrojów, szycia i wykańczania odzieży czyli to czym zajmuje się krawcowa. Są to umiejętności, które kreator odzieży musi opanować niemal do perfekcji by tworzyć, chociażby tylko na papierze, poprawne projekty ubrań.

Nauka w liceum plastycznym rozwija natomiast kreatywność, wyobraźnię i umiejętność rysowania. Dodatkowo uczeń poznając historię sztuki poszerza swoją wiedzę o stylizacjach i strojach minionych epok, które często są inspiracją przy tworzeniu współczesnej mody. Obierając tę drogę edukacji warto również zainwestować w maszynę do szycia i samodzielnie lub przy pomocy kogoś posiadającego umiejętności krawieckie uczyć się szyć.

Po ukończeniu szkoły średniej można kontynuować edukację na studiach lub w szkole policealnej, w trybie stacjonarnym lub zaocznym. W zależności od uprawnień jakie posiada placówka nauka trwa od 2 do 5 lat. W jej trakcie często można obrać specjalizację np. projektowanie odzieży skórzanej lub bielizny. Oferta polskich uczelni jest uboga w stosunku do zachodnioeuropejskich krajów, a metody nauczania przestarzałe przez co część osób decyduje się na edukację za granicą. Jest to jednak bardzo kosztowna opcja i bez stypendiów niewiele osób na nią stać.

Najpopularniejsze i uznawane za najbardziej prestiżowe uczelnie w Polsce znajdują się w Łodzi. Są to: Akademia Sztuk Pięknych oraz niepubliczna Wyższa Szkoła Sztuk i Projektowania. Warunkiem uczestniczenia w procesie rekrutacji na kierunki związane z projektowaniem ubioru jest dostarczenie obok standardowych dokumentów (świadectwo dojrzałości, zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań medycznych, podanie o przyjęcie na studia itp.) teczki zawierającej prace plastyczne i rysunkowe, w tym obowiązkowe studium postaci.

Dodatkowo na ASP odbywa się egzamin praktyczny obejmujący:

egzamin z podstaw kompozycji

egzamin z rysunku

egzamin z malarstwa

Projektowanie ubioru na ASP w Łodzi i Warszawie należą do najbardziej obleganych kierunków studiów. Na studia stacjonarne przyjmuje się zaledwie 12-13 osób, a chętnych są setki.

W stołecznej uczelni od kandydatów na studia wymaga się również bardzo dobrej znajomości języka angielskiego, który jest uniwersalnym językiem w świecie mody. Bez względu na to jaką szkołę się wybierze warto zainwestować w jego naukę.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na projektantów odzieży rośnie ilość szkół oferujących kształcące ich kierunki. Warto więc na bieżąco zapoznawać się z ofertą lokalnych placówek edukacyjnych, również Akademii Sztuk Pięknych. Niemal w każdym większym mieście znajdują się szkoły policealne i wyższe kształcące w zakresie projektowania odzieży. Alternatywą mogą być też studia na ASP związane z wzornictwem np. Gosia Baczyńska ukończyła Wydział Projektowania Ceramiki i Szkła we Wrocławiu.

Alternatywą dla wyższej edukacji jest rozpoczęcie pracy w domu mody. Wielu znanych projektantów zaczynało kariery od jak najbardziej dosłownego przyszywania guzików u Jean'a Patou, Chanel czy Diora. Ze względu na mizernie rozwinięty w Polsce rynek mody taki start jest u nas utrudniony, ale nie niemożliwy. Osoba, która wyraża chęć poznania tajników zawodu u znanego projektanta mody przede wszystkim musi umieć dobrze szyć i ciężko pracować. Zajęcie to wymaga od adepta zawodu wiele pokory. Nie tworzy on własnych projektów, a jedynie pomaga w realizacji dzieł swojego mistrza. Do plusów tej drogi należy możliwość poznania praktycznej strony zawodu w większym stopniu niż w jakiejkolwiek szkole oraz możliwość nawiązania cennych kontaktów. Niestety często jest to praca niskopłatna lub nieodpłatna.

Obojętnie, którą z podanych wyżej ścieżek edukacji obierze przyszły projektant i na jakim etapie jej jest, powinien brać udział w licznych konkursach na pojedynczy projekt lub kolekcję. Organizują je firmy odzieżowe, czasopisma i serwisy internetowe poświęcone modzie, placówki edukacyjne oraz fundacje. To doskonały sposób na zaistnienie w tym, dość hermetycznym, środowisku zawodowym.