Zawody przyszłości. Czy roboty zabiorą nam pracę?
Dodane przez anetas dnia Październik 24 2019 10:27:54

Roboty czyhają, by pozbawić nas pracy. Słyszymy o tym od dawna. W ciągu najbliższych 10-15 lat, 12 proc. miejsc pracy w USA zostanie zastąpionych przez maszyny.Jednak nie wszystko stracone. Rozwój nowych technologii przyczyni się do powstania 21 mln nowych miejsc pracy.Jakie zawody pojawią się nadchodzących latach?Niektóre opisy stanowisk brzmią jak żywcem wyjęte z działu HR w firmach przyszłości. Czasami trzeba sporo wyobraźni, by uzmysłowić sobie, jak praca na nich będzie wyglądała.

Oto wybrane nowe zawody, które będą istnieć w przyszłości:


Treść rozszerzona

Detektyw ds. danych

Specjaliści ds. danych zajmą się analizą danych z urządzeń podłączonych do internetu rzeczy czy siatek neuronowych itp., aby zapewnić firmom i organizacjom dostęp do nich. Ten zawód nie trudno sobie wyobrazić. Firmy już poświęcają czas i pieniądze na gromadzenie danych osobowych w celu zwiększenia sprzedaży swoich produktów. Detektywi danych pójdą jednak o krok dalej, pozyskując też dane m.in. z asystentów głosowych.

Towarzysz osób starszych

Ta praca pojawi się, gdy dzięki biotechnologii ludzie zaczną żyć dłużej, a populacja seniorów będzie większa niż kiedykolwiek wcześniej. I wszyscy ci starsi ludzie będą potrzebować kogoś, kto ich wysłucha i porozmawia z nimi.

Analityk cyber-miasta

Aby utrzymać działanie miast przyszłości, dane będą musiały sprawie przepływać z miejsca do miejsca. Informacje zebrane z milionów czujników odpowiadać będą bowiem za utrzymanie dostaw energii elektrycznej czy gospodarowanie odpadami. Miasto gromadzić będzie również dane dotyczące obywateli oraz kapitału. Jeśli jakiś czujnik na ulicy zepsuje się, analityk miejski zajmie się jego naprawą.

Twórca podróży w rozszerzonej rzeczywistości

Osoba sprawująca ten zawód będzie pionierem w tzw. ekonomii doświadczenia. Stworzy nową generację doświadczeń rozrywkowych. Będzie odpowiedzialny za projektowanie i zbudowanie chwilowych przeżyć w ramach technologii rozszerzonej rzeczywistości.

Manager ds. rozwoju sztucznej inteligencji

To praca w firmie komputerowej, dostarczającej usługi oparte na sztucznej inteligencji.  Jest jeszcze jedna rzecz, której AI nie może zrobić i nie będzie w stanie zrobić w przewidywalnej przyszłości - sprzedać się. Ta osoba będzie właśnie zajmować się sprzedażą klientom usług opierających się na AI.

Doradca ds. zaangażowania w aktywność fizyczną

Przyszłość pracy zależy od tego, jak dobrze ludzie i maszyny będą za współpracować. Menedżer zespołu będzie odpowiedzialny za ustalenie, jakie są zalety maszyny i jakie są zalety człowieka oraz połączenie ich w celu stworzenia najlepszego zespołu do pracy.

Kurator pamięci osobistej

Z rosnącą długością życia człowieka, nie nadążają zmiany dotyczące funkcjonowania ludzkiego mózgu. Kurator pamięci współpracować będzie z pacjentami w celu stworzenia wirtualnych światów, w których mogliby "zamieszkać". Te "doświadczenia" będą wypełnione realistycznymi symulacjami ich przeszłości. Np. widokiem pokoju z ich domu dziennego.

Chief Trust Officer

W przyszłości inwestorzy będą bardziej świadomi niż kiedykolwiek wcześniej, a organizacje biznesowe będą musiały być bardziej przejrzyste. Jednak tajne transakcje z wykorzystaniem kryptowalut będą dominować, co rodzić będzie sporo obaw związanych z uczciwością. Chief Trust Officer zajmie się za rozwiewaniem tych obaw i udowadnianiem inwestorom, że firma, w której inwestują swoje pieniądze, działa uczciwie.