Zawód: logistyk
Dodane przez anetas dnia Styczeń 23 2020 09:54:01
Bardzo często pytacie kim jest logistyk i czym się własciwie zajmuje. Jeszcze kilkanaście lat temu mało, kto słyszał o profesji logistyka. Natomiast dzisiaj to jeden z najbardziej cenionych i pożądanych zawodów na rynku pracy. Czym zajmuje się osoba zatrudniona na danym stanowisku? Zawód logistyka to profesja niezwykle wymagająca i trudna do zdefiniowania. Można rozgraniczyć dany zawód na dwa typy- logistyka ds. bieżących i logistyka projektanta. W czym tkwi różnica?


Treść rozszerzona

Logistyk ds. bieżących to osoba, która specjalizuje się w zakresie m.in. zarządzania, planowania i przepływu surowców, półsurowców, produktów. Szerzej ujmując, to osoba, która odpowiedzialna jest za zaopatrzenie, planowanie procesu produkcyjnego, dystrybucję, transport i komunikację, czyli dba o sprawny i szybki przepływ towaru mając na uwadze koszty całego przedsięwzięcia.

Logistyk projektant to osoba, która przeprowadza analizę danego systemu logistycznego, przedstawia propozycję określonych zmian. I na tym kończy się jego rola. Dalsze pole działania przejmuje logistyk ds. bieżących.

Osoby posiadające kwalifikacje i wykształcenie w zakresie logistyki znajdą zatrudnienie praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki, a zwłaszcza w sektorze handlowym, usługowym, spedycyjnym i produkcyjnym. Logistyk może pracować m.in. w charakterze specjalisty ds. sprzedaży i prognozowania popytu, specjalisty ds. gospodarki magazynowej, specjalisty ds. planowania produkcji, etc.

Osoby chcące zostać logistykami i pragnące wykonywać w sposób profesjonalny ten niezwykle ciekawy zawód, powinny posiadać szereg rozmaitych umiejętności koniecznych do realizacji zadań związanych z zapleczem logistycznym w firmie. Przede wszystkim, muszą one dysponować rozległą wiedzą z zakresu ekonomii, marketingu, a także zarządzania. Dobrze, jeśli znane im są liczne zagadnienia i kwestie związane z transportem, gospodarką, konieczna jest też doskonała znajomość branży, w której zamierzają pracować.

Niemniej istotny okazuje się szereg umiejętności osobistych, takich jak na przykład odpowiednia organizacja (między innymi czasu), zdolność zarządzania (sobą oraz innymi osobami, a także towarem, którym dysponuje logistyk), umiejętność planowania i przewidywania, czy też zdolność pracy pod presją czasu oraz wysoka odporność na stres. Wachlarz tych psychologicznych cech często zdaje się decydować o tym, czy możemy być dobrym logistykiem, ponieważ wiedzę teoretyczną posiąść może praktycznie każdy, natomiast nie wszyscy mają do tego zawodu odpowiednie predyspozycje. Logistyka jest bowiem sektorem, który wymaga od pracujących w nim osób naprawdę przeróżnych i bogatych umiejętności.

Zarobki Logistyka

Ogromne zainteresowanie zawodem logistyka w dzisiejszych czasach podyktowane jest nie tylko możliwościami ciekawej pracy, rozwoju, ale również i wysokością zarobków. Oczywiście wysokość gaży rośnie wraz z doświadczeniem. Wysokość wynagrodzenia zależy również od stażu pracy, regionu, wielkości firmy czy od rodzaju zajmowanego stanowiska.

Zachęcamy też do przeczytania wywiadu z dyrektorem logistyki i transportu, który bardzo czytelnie wprowadzi Was do świata swojego zawodu.