Barber? Kto to taki?
Dodane przez anetas dnia Styczeń 30 2020 09:24:44

Barber to współczesne wcielenie golibrody – to rzemieślniczy zawód z tradycjami sięgającymi XIX wieku, który ostatnio przeżywa swój renesans. Specjalnością barbera jest strzyżenie i golenie mężczyzn, dlatego przygotowanie do tego zawodu zakłada poznanie innych technik i zdobycie umiejętności odmiennych od tych niezbędnych w strzyżeniu damskim.


Treść rozszerzona

 

Decydując się na zawód barbera, dokonujesz ważnego wyboru – będziesz strzyc wyłącznie mężczyzn. Poświęcając się tylko jednej specjalizacji, możesz zostać prawdziwym ekspertem w swoim fachu. Strzyżenie męskie nie jest wcale łatwiejsze od damskiego – przeciwnie, trzeba być bardzo precyzyjnym, ponieważ przy krótkich włosach każda niedoskonałość będzie bardzo dobrze widoczna.Poza umiejętnościami fryzjerskimi barber ma szeroką wiedzę dotyczącą pielęgnacji włosów, wąsów oraz brody, którą dzieli się ze swoimi klientami. Udziela cennych porad i wskazówek – demonstruje m.in., jak właściwie nakładać różne kosmetyki: pasty, pomady, olejki czy żele.


Idealny kandydat do pracy na stanowisku barbera

Jeśli od zawsze bardziej pociągało Cię fryzjerstwo męskie niż damskie, lubisz przebywać w męskim gronie, a poza tym uważasz, że facet powinien być zawsze perfekcyjnie ostrzyżony i uczesany, a jego broda ma być zadbana, zamiast mówić „wróciłem po roku pobytu w dziczy” – wiele wskazuje na to, że będziesz wspaniałym barberem! Lubisz ludzi, interesują Cię ich historie i chcesz, żeby dzięki Tobie stali się bardziej pewni siebie? To także świetny prognostyk. Jeśli do tego masz jeszcze dobre wyczucie stylu, zależy Ci na tym, by współcześni mężczyźni wyglądali modnie i szykownie, a poza tym najchętniej przywróciłbyś klasyczne, ponadczasowe trendy męskiego wyglądu – zapraszamy Cię na zajęcia, dzięki którym do swojego talentu i predyspozycji, dodasz wiedzę.


Czego uczy się przyszły barber?

By osiągnąć sukces zawodowy, musisz przejść profesjonalne przeszkolenie. Musisz nauczyć się nie tylko podstaw zawodu, czyli klasycznego strzyżenia męskiego czy koloryzacji, ale zdobyć także obszerną wiedzę z zakresu modelowania i stylizacji włosów, brody i wąsów.  Trzeba nauczyć się także projektować fryzury męskie, rozwijając przy tym swoją kreatywność, poznać zasady dbania o higienę w salonie fryzjerskim oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na zajęciach z materiałoznawstwa fryzjerskiego.

Jest też nauka elementów psychologiikomunikacji interpersonalnej oraz trening umiejętności społecznych. To bardzo istotne w zawodzie barbera, ponieważ codziennie będziesz mieć do czynienia z klientami, którzy często – poza profesjonalną obsługą – będą także potrzebowali wysłuchania. Musisz więc wiedzieć, jak rozmawiać z ludźmi z wielu środowisk i o zróżnicowanych charakterach.Co więcej? Podczas nauki zawodu dowiesz się między innymi, jak za pomocą cieniowania zrobić eleganckie przejście, gdy klient ma ciemne włosy przyprószone siwizną oraz jak i jakie pomady wcierać we włosy lub brodę w zależności od efektu, który chcesz uzyskać. Wiele zajęć będzie się odbywać w formie warsztatów prowadzonych przez doświadczonych trenerów barberingu, dzięki czemu będziesz mógł z bliska obserwować najlepszych przedstawicieli tej profesji.


Perspektywy pracy w zawodzie barbera

Zawód fryzjera męskiego – barbera zyskuje na popularności, co oznacza zwiększone zapotrzebowanie na tych specjalistów na rynku pracy. Specjaliści od strzyżenia i golenia mężczyzn znajdują zatrudnienie w centrach urody, ośrodkach SPA, salonach fryzjerskich i barber shopach – salonach specjalistycznych tylko dla mężczyzn. Gdy zdobędziesz wiedzę i doświadczenie, możesz też otworzyć własny salon i spróbować swoich sił w pracy na własny rachunek. Jeśli zbudujesz renomę i odpowiednio urządzisz salon – musi to być przyjazne, męskie miejsce – z pewnością będziesz mieć wielu powracających klientów. Włosy i broda odrastają – dobry barber będzie miał więc zawsze dużo pracy i ciasno wypełniony grafik.


Wady i zalety pracy barbera

Bycie barberem to praca fizycznie wymagająca – przez kilka długich godzin jesteś na nogach i niekiedy nie masz czasu, by usiąść i odpocząć. Dlatego nie jest to wymarzone zajęcie dla osób, które szybko się męczą lub mają np. chore nogi czy plecy. Jeśli jednak nie narzekasz na powyższe dolegliwości, załóż wygodne buty, a poradzisz sobie bez problemu.Mówi się, że najlepiej strzyc i golić o świcie, jeśli więc nie jesteś rannym ptaszkiem, możesz mieć kłopot ze stawianiem się wczesnym rankiem w pracy. Z drugiej strony nie każdy barber shop rozpoczyna dzień tak wcześnie, ale jeśli otworzysz swój własny zakład – tylko Ty będziesz decydował, o której godzinie zaczynasz pracę.Dla wielu barberów zaletą jest także to, że przez większość dnia przebywają w męskim gronie. Niektórzy ceniący sobie pierwiastek żeński w miejscu pracy, mogą być jednak zmęczeni wielogodzinnym pobytem w miejscach o bardzo wysokim stężeniu testosteronu!


Dobry barber jest w cenie

To, ile zarobi barber, w dużej mierze zależy od renomy salonu oraz miasta, w którym pracuje. Oczywiście najlepiej zarabia się w dużych miastach, czyli tam, gdzie mieszka najwięcej potencjalnych klientów, przykładających wagę do swojego wyglądu i stylu. Bardzo istotne jest także to, czy pracujesz u kogoś, czy masz swój barber shop. Prowadząc własny biznes podejmujesz większe ryzyko, lecz możesz liczyć na dużo wyższe zarobki. Ponadto aktywnie publikując efekty swojej pracy na portalach społecznościowych, dotrzesz do większej liczby potencjalnych klientów.