Jak spożytkować wakacje...
Dodane przez anetas dnia Sierpień 13 2020 11:04:54
Dla większości z nas wakacje to czas, który kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem. Jednak część osób korzysta z tego okresu w inny sposób – zdobywając nowe doświadczenia zawodowe lub intensywnie rozwijając swoje umiejętności i pasje.
Wszystko po to, by inwestować w siebie i podnosić swoją wartość na rynku pracy. Jak można to zrobić? Oto kilka propozycji...

Treść rozszerzona

Praca dorywcza

Poszukując pracy na czas wakacji, warto rozejrzeć się za ofertami, które łączą się z twoimi zainteresowaniami. Wybierając takie rozwiązanie, można spędzić niezapomniane wakacje nad morzem czy w górach i do tego jeszcze zarobić! Jeśli natomiast pasjonujesz się np. światem filmu, może warto zastanowić się nad podjęciem pracy w kinie?

Do branż, w których łatwo znaleźć pracę wakacyjną można zaliczyć:

Dodatkowo, wiele ofert pracy dorywczej pojawia się przy okazji organizacji różnych wydarzeń kulturalnych.

Osoby poniżej 16 roku życia mogą pracować maksymalnie 6 godzin dziennie, natomiast osoby w wieku 16-18 lat – 7 godzin dziennie.

Trzeba podkreślić, iż niepełnoletni nie mogą pracować w nocy i wyrabiać „nadgodzin”.

Praktyki, staże i wolontariat

W trakcie poszukiwań pracy wakacyjnej warto pomyśleć nie tylko o finansach, ale również o możliwościach zdobycia doświadczenia zawodowego.


Skupiaj się na ofertach związanych z twoją ścieżką zawodową. Wakacje to czas urlopów, dlatego w miesiącach letnich wiele firm szuka dodatkowego wsparcia, oferując praktyki i staże. Zazwyczaj są one bezpłatne lub wynagrodzenie za nie jest niezbyt wysokie, za to zdobyte doświadczenie będzie procentować na przyszłość. Warto spróbować, ponieważ wiele firm oferuje potem swoim praktykantom i stażystom stałą współpracę.


Inną formą zdobycia doświadczenia zawodowego jest wolontariat. Wolontariuszem można zostać w organizacji pozarządowej, fundacji, stowarzyszeniu czy w organach administracji publicznej. Pamiętaj, jeśli jesteś niepełnoletni musisz przedstawić pisemną zgodę rodziców oraz podpisać porozumienie z organizacją, w której zamierzasz świadczyć wolontariat.

Bez względu na to, czy wybierzesz pracę krótkoterminową, praktyki, staż czy wolontariat, nie zapomnij wspomnieć o tym, pisząc swoje CV.

Rozwój pasji i podnoszenie kwalifikacji

Według badaczy z Uniwersytetu Bundeswehry w Hamburgu w warunkach relaksu i pozytywnych emocji człowiek uczy się szybciej i zapamiętuje na dłużej. Zatem wakacje to doskonały czas na podjęcie różnych aktywności, które pozwolą podnieść twoje kwalifikacje.

Dobrym pomysłem jest zapisanie się na wakacyjny kurs językowy lub udział w warsztatach bądź obozach (sportowych, tanecznych czy fotograficznych).

Wakacje to doskonały czas na rozwój osobisty. Tylko od ciebie zależy, jaką formę wybierzesz. Zapewne znajdą się i tacy, którzy w czasie wakacji zdecydują się na łączenie kilku opisanych wcześniej możliwości.

Do dzieła! Trzymamy kciuki!