Jaki zawód wybrać? Trudne pytanie, a odpowiedź może być zaskakująca. Sprawdź dlaczego lepiej nie kierować się swoją pasją.
Dodane przez anetas dnia Luty 05 2021 07:59:29

Jaka praca jest dla ciebie najlepsza? Zastanawiasz się: „jaka praca do mnie pasuje?”. Wybrać etat czy już teraz zacząć sprawdzać jak założyć firmę jednoosobową? Wybrać drogę rodziców, którzy pracowali przez całe życie w jednej firmie czy raczej szlak, który przetarł Steve Jobs? Dobrze, a czy jesteś gotowy na szczerą odpowiedź?

Jaka praca jest dla mnie, to źle zadane pytanie.

Jaki zawód wybrać?Treść rozszerzona

Jedna z najbardziej popularnych rad brzmi: idź za swoją pasją. Jeśli marzysz o biznesie, załóż działalność gospodarczą. Chcesz być muzykiem, aktorem, komikiem? Proszę bardzo.

Idź za swoją pasją.

Problem w tym, że to jedna z najgorszych rad jaką możesz się pokierować.

Dlaczego?

Powodów jest kilka. Spójrzmy na dwa najważniejsze.

Przede wszystkim niewiele osób wie, jaka jest ich pasja. Pytani o pasję najczęściej mówią o hobby: sport, filmy, książki.

Jak przekuć taką pasję/hobby w zawód z którego można opłacić rachunki i wiedzieć, jak oszczędzać na wakacje czy wcześniejszą emeryturę? Trudna sprawa.

Druga istotna kwestia: szukanie pracy, która pasuje do pasji, bardzo ogranicza możliwości. Ostatecznie jeśli interesujesz się piłką nożną, to ile związanych z nią zawodów potrafisz wymienić?

Efekt podążania za pasją jest najczęściej podobny: ciągłe niezadowolenie, frustracja, seryjne zmienianie posad w celu szukania, tej jednej, jedynej…

Jeśli dopasowanie zawodu do wcześniej ustalonej pasji nie jest dobrym rozwiązaniem, to gdzie szukać odpowiedzi? W odwrotnym działaniu.

Chcesz wiedzieć, jaki zawód do ciebie pasuje?

Jaki zawód wybrać – to pytanie spędza sen z powiek nie tylko młody osobom.

Popularne w sieci quizy i psychotesty niezbyt pomogą. Wpisywanie w wyszukiwarkę frazy „jaki zawód pasuje do twojej twarzy” też nie jest szczególnie rozsądne…

Pytanie „jaka praca dla mnie” jest źle postawione.

ZAMIAST PYTAĆ, CO ŚWIAT MA DLA CIEBIE DO ZAOFEROWANIA, ZASTANÓW SIĘ, CO TY MOŻESZ MU ZAPROPONOWAĆ.

Dlaczego ma to sens? Bo to pewniejsza droga do satysfakcji i pieniędzy.

Jesteś coraz lepszy w tym, co robisz. Każdego dnia szlifujesz swoje umiejętności. Nie ma znaczenia jaki zawód wykonujesz.

Jeśli masz rzadkie i cenne umiejętności, to bez kłopotu znajdziesz pracodawcę. Więcej – będziesz tak dobry, że nikt nie pozwoli sobie na zignorowanie ciebie.

Naturalnie, możesz być mistrzem świata w zawodzie, którego niewiele osób potrzebuje. Dajmy na to wybitnym kowalem artystycznym. Dlatego szukaj umiejętności, które są rzadkie, a jednocześnie cenne dla innych.

Jaka praca jest dla mnie – droga na szczyt

Droga, która jest mało atrakcyjna: najpierw jesteś czeladnikiem, zdobywasz umiejętności, nabierasz wprawy i z biegiem czasu ze zwykłego rzemieślnika stajesz się mistrzem.

To droga obliczona na lata. Mało atrakcyjna dla wielu osób, które pukają do bram dowolnej firmy i chcą natychmiastowego sukcesu i uznania.

Jednak ten sposób gwarantuje realistyczne podejście do rzeczywistości. Nie bujasz w chmurach marząc o idealnej pracy.

Z takim nastawieniem łatwiej zniesiesz najróżniejsze nieprzyjemne sytuacje, które czyhają na młodych pracowników np. w wielkich korporacjach.

Wiele badań wskazuje, że motywację do pracy i satysfakcję dają:

- coraz większe mistrzostwo w tym, co robisz

- autonomia, czyli szeroka swoboda działania

- dobre relacje ze współpracownikami

Lepiej zatroszczyć się o te trzy elementy, niż podążać za ulotną obietnicą.

Najpierw dobrze wykonujesz swoją pracę, a na końcu zauważasz, że sprawia ci satysfakcję. Odnajdujesz pasję w tym co robisz.

No dobrze, ale przecież są ludzie, którzy na istniejącej już pasji zbudowali swoje kariery: słynni sportowcy czy muzycy rockowi.

Tak, jednak to wyjątki potwierdzające regułę. Rzeczywiście od najmłodszych lat interesował ich sport lub muzyka. Dzięki wytrwałości i treningowi zaszli na szczyt. Oni też poświęcili setki, tysiące godzin na doskonaleniu tego, co robią.

Jeśli zastanawiasz się, „jaki zawód wybrać?”, to odpowiedź brzmi: taka w której będziesz mógł rozwijać umiejętności, czerpać coraz więcej satysfakcji, a w perspektywie zarabiać coraz więcej pieniędzy.