Egzaminacyjny dress code, czyli co założyć na egzamin?
Dodane przez anetas dnia Kwiecień 15 2021 12:50:48
Dla większości z nas egzamin to stresujące wydarzenie. Nie bez znaczenia jest to, w co się na niego ubierzemy. Dobry wygląd jest bowiem ważnym elementem naszego wizerunku. Strój może zadziałać korzystnie na naszą autoprezentację (szczezgólnie na egzaminie ustnym) lub spowodować, że stracimy w oczach naszego egzaminatora. Jak dobrać odpowiedni ciuch, żeby zrobić dobre wrażenie? Sprawdźcie koniecznie, gdyż egzaminy już niebawem…

Treść rozszerzona

Wygoda przede wszystkim

Przede wszystkim postaraj się ubrać wygodnie. Jeśli podczas egzaminu coś Cię będzie uwierało, upinało, ściskało, spadało, albo zsuwało (np. ramiączko), Twoje myśli będą odbiegać od udzielania odpowiedzi na zadane pytania. Zrób wszystko, aby wyeliminować dodatkowe źródło stresu. Podenerwowanie oznacza mniejszą sprawność intelektualną. Pamiętaj, każdy element, który będzie Cię rozpraszał, obniża Twoje szanse na egzaminie.

Elegancja na drugim miejscu

Po drugie postaraj się ubrać elegancko. Skromna elegancja, która niespecjalnie przykuwa uwagę, daje Ci dodatkowe punkty na egzaminie i będzie Twoim silnym atutem. Wiele badań psychologicznych pokazuje, że ubiór jest jednym z ważniejszych elementów, jakie bierzemy pod uwagę przy ocenie drugiego człowieka. Dlatego musisz się liczyć z tym, że nawet najbardziej sprawiedliwa komisja egzaminacyjna może uwzględnić Twój wygląd, nie możesz mieć pewności, że tak nie będzie. Pamiętaj, lepiej nie ryzykować niestandardowym strojem i krzykliwymi kolorami. Zamiast marnować energię i zastanawiać się nad tym, co komisja myśli o Twojej jaskrawo fioletowej koszuli, poszukaj innych okoliczności do wyrażenia siebie. Eksponowanie urody poprzez kusą spódniczkę i wycięty dekolt, choć może być sposobem na wyższą ocenę, w większości przepadków działa na niekorzyść. Egzaminatorzy są świadomi w jakim celu stosuje się podobne zabiegi i zamiast postawić wysoką notę, dłużej maglują. Na egzaminie skoncentruj się na tym, co najważniejsze, czyli odpowiedziach. Schludny i elegancki ubiór wyeliminuje dodatkowe źródło stresu.

Nowy czy stary garnitur?

Nowy ciuch specjalnie na egzamin? Czemu nie. Postaraj się jednak wypróbować nowe rzeczy z wyprzedzeniem. Dzięki temu sprawdzisz, czy są wygodne i dzięki temu będzie też okazja przyjrzeć się sobie porządnie w lustrze. W ten sposób zaoszczędzisz sobie niepotrzebnej nerwówy przed egzaminem, gdy okaże się, że wybrany strój źle leży i nie czujesz się w nim wystarczająco swobodnie.

Sprawdź czy dobrze leży

Przed wyjściem na egzamin warto sprawdzić, czy wszystko dobrze na nas leży. Najlepiej zapytać rodziców, rodzeństwo, kolegów, np. o to, czy kołnierzyk się nam przypadkiem nie zagiął, czy spódnica się nie wygniotła. Pamiętaj też o wyczyszczeniu butów. Od tego momentu najlepiej zrobisz, gdy zapomnisz o wyglądzie i skupisz się na tym, co wiesz. Jeśli skorzystasz z tych kilku wskazówek, to pewnie nic już z Ciebie nie spadnie i na pewno świetnie wyglądasz. Jedyne co Ci powinno zostać w głowie to pozytywne nastawienie do egzaminu. Potrafisz to zdać!